Kultowy Voyager otrzyma drugie życie? Sprecyzowany plan NASA
NASA planuje wyłączyć część instrumentów na dwóch kultowych statkach kosmicznych Voyager, które przemierzają przestrzeń kosmiczną od niemal 45 lat. Zabieg ma na celu przedłużyć ich działanie, ponieważ wkrótce oba statki wejdą w ostatnią fazę swojej żywotności.
Obie sondy Voyager podróżują przez Układ Słoneczny już prawie pół wieku. NASA wkrótce wyłączy część systemów w nadziei, że urządzenia odzyskają pozostałą moc po to, by przedłużyć ich działanie do 2030 r.
Statki zasilane są są radioizotopowymi generatorami termoelektrycznymi (RTG). Natomiast ich moc zmniejsza się, co roku o około cztery waty. To oznacza, że systemy w Voyagerach odłączane są jeden po drugim.
Dziś Voyager 1 posiada cztery działające instrumenty, podczas gdy Voyager 2 ma pięć. Eksperci szacują, że mogą przestać wysyłać dane naukowcom w przeciągu najbliższych trzech lat.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Tymczasem NASA na całą sprawę patrzy już bardziej optymistycznie. Wysyłając Voyagery w 1997 r. niewielu spodziewało się, że ich żywotność będzie tak długa. Voyager 1 znajduje się obecnie 14,5 miliarda mil od Ziemi. Natomiast Voyager 2 jest oddalony 12 miliardów mil i 18 godzin. Oznacza to, że inżynierowie potrzebują dwóch dni, aby wysłać wiadomość do statku kosmicznego i otrzymać odpowiedź.
Dlaczego wysłano Voyagery w kosmos?
NASA założyła, że główną misją Voyagerów będzie eksploracja Jowisza i Satruna. W sierpniu 2012 r. Voyager 1 dokonał historycznego wejścia w przestrzeń międzygwiazdową. Z kolei Voyager 2 znalazł się w tej sferze sześć lat później.
Po dokonaniu szeregu odkryć takich jak, aktywne wulkany na księżycu Jowisza i zawiłości pierścieni Saturna, misja została przedłużona. Dziś Voyager 2 eksploatuje Uran i Neptun, będąc przy tym jedynym statkiem kosmicznym, który odwiedził te planety.
Przed wyłączeniem wszystkich systemów, NASA wyśle Voyagery na zewnętrzną krawędź domeny Słońca. Dlatego też, tak ważne są zmiany w ich działaniu. Wszystko po to, żeby do Ziemi dotarły kolejne informacje o tajemnicach kosmosu, a dokonania kultowych statków zostały dobrze zapamiętane.