Trwa ładowanie...
dywqr6t

"Kuloodporna" Inka

Warszawski Sąd Okręgowy zwróci się do Centralnego Biura Śledczego z wnioskiem o przydzielenie Halinie G., ps. Inka specjalnej ochrony. 27-letnia Halina G. jest oskarżona przed warszawskim sądem o pomoc w zabójstwie byłego ministra sportu Jacka Dębskiego. Zleceniodawcą zabójstwa Dębskiego miał być Jeremiasz B., pseudonim "Baranina", który odpowiada za to przed sądem w Wiedniu.

dywqr6t
dywqr6t

Halina G. od początku procesu jest przyprowadzana do sądu na rozprawy w asyście policjantów sądowych. Oskarżona zawsze ma na sobie kamizelkę kuloodporną, unika kamer i aparatów fotograficznych, a jej wizerunek jest z mocy prawa chroniony. W celi warszawskiego aresztu Halina G. jest pod stałą obserwacją kamer, dodatkowo przez całą dobę włączone jest światło. O taką ochronę wnosiła obrona "Inki".

W poniedziałek obrońca oskarżonej zwrócił się do sądu z wnioskiem o wzmocnienie konwoju dla Haliny G. Do wniosku przychylił się prokurator. Oznacza to, że począwszy od 19. marca Halinę G. będzie konwojowała na każdą rozprawę, a także w drodze powrotnej - z sądu do aresztu, specjalna jednostka antyterrorystyczna Centralnego Biura Śledczego.

Wzmocnienie ochrony dla "Inki" wynika z zapewnienia jej maksymalnego bezpieczeństwa. Obrońca Haliny G. powiedział na jednej z rozpraw, że Halina G. obawia się zemsty ze strony Jeremiasza B., który w sprawie zabójstwa Jacka Dębskiego odpowiada przed austriackim sądem.

Tymczasem prawdopodobnie 26. marca Halina G. pojedzie do Wiednia, by tam zeznawać jako świadek w procesie "Baraniny". Oskarżona sama wyraziła zgodę na udział w wiedeńskim procesie, a warszawski sąd wydał pozytywną decyzję w sprawie przesłuchania oskarżonej.

dywqr6t

Z wnioskiem o przekazanie Haliny G. do Wiednia na świadka w procesie "Baraniny" zwróciła się do warszawskiego sądu austriacka prokuratura oraz Krajowy Sąd do Spraw Karnych w Wiedniu. Tego rodzaju współpraca polskiego i austriackiego wymiaru sprawiedliwości jest możliwa dzięki podpisanej przez obie strony w 1978 roku konwencji w sprawie międzynarodowej pomocy prawnej.

Były minister sportu Jacek Dębski, którego śmierć wyjaśnia polski i austriacki sąd został zastrzelony w kwietniu 2001 roku. (reb)

dywqr6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dywqr6t
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj