Trwa ładowanie...

Kulisy rozmowy z Andrzejem Dudą. Padło żądanie?

W poniedziałek Andrzej Duda spotkał się w Belwederze z premier Beatą Szydło, Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. "Newsweek" dotarł do kulis tego spotkania. WP dotarła do nieoficjalnych informacji z pałacu prezydenckiego.
Share
Kulisy rozmowy z Andrzejem Dudą. Padło żądanie?
Źródło: PAP
d1bo1jg

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński żądał od prezydenta Andrzeja Dudy zmiany decyzji i podpisania ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS - twierdzi dziennikarz "Newsweeka” .

Jakie słowa padły dokładnie do Andrzeja Dudy?

- Jarek daje ci godzinę na zmianę decyzji - miał powiedzieć Kuchciński.

d1bo1jg

Według nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła Wirtualna Polska, nacisk na Andrzeja Dudę był duży, ale te konkretne słowa miały nie paść.

Spotkanie trwało półtorej godziny. Po jego zakończeniu rzecznik głowy państwa Krzysztof Łapiński stwierdził w TVN 24, że "decyzja o wecie jest niewzruszona”: – Pan prezydent ogłosił swoją decyzję publicznie, wszyscy to widzieli i słyszeli. Prezydent tej decyzji się trzyma.

"Nieprzyjemna atmosfera"

"Newsweek” twierdzi, że rozmowa odbyła się w nieprzyjemnej, nerwowej atmosferze. "Goście mieli żal do prezydenta, żądali od niego zmiany decyzji i podpisania ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa" - czytamy.

d1bo1jg

Zobacz: Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS

Beata Szydło po spotkaniu

Premier z kolei, pytana przez dziennikarzy o przebieg popołudniowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkami Sejmu i Senatu odparła, że przebiegło "w bardzo dobrej atmosferze".

d1bo1jg

W siedzibie PiS zebrały się władze partii; na Nowogrodzkiej, oprócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byli m.in. Ryszard Terlecki, Adam Lipiński oraz Mariusz Kamiński.

Przed siedzibą PiS odbyła się pikieta przeciwników zmian w sądownictwie. Politykom PiS, wchodzącym do siedziby partii towarzyszyły okrzyki m.in.: "marionetka", "hańba".

Jak wynika z nieoficjalnych informacji podanych przez RMF, Jarosław Kaczyński miał powiedzieć, że "nikt nikogo nie trzyma w PiS-ie na siłę".

Posłowie PiS generalnie są zaskoczeni albo rozczarowani decyzją prezydenta, ale Terlecki wspomniał jeszcze o słynnym "układzie", co może oznaczać ochłodzenie stosunków na linii prezydent-PiS. Andrzej Duda zresztą w przemówieniu wyraził żal, że nikt z nim nie konsultował ustaw o sądownictwie.

d1bo1jg

Zobacz: Wystąpienie premier Beaty Szydło ws. reformy sądownictwa

Weta prezydenta

Na decyzję Andrzeja Dudy internet zareagował błyskawicznie. "Dziękujemy, Panie Prezydencie!!! A wszystkim, którzy wyganiali mnie na ulicę przypominam moje stanowisko - można inaczej! Pokojowo, konsekwentnie: dla Obywateli!!!" - napisał na swoim profilu Paweł Kukiz.

d1bo1jg

Zobacz także: Prezydent vs premier. Dwa orędzia w tym samym czasie

d1bo1jg

Podziel się opinią

Share
d1bo1jg
d1bo1jg
Więcej tematów