Trwa ładowanie...
dzhfauo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kukiz'15 po wyroku TK: jedynym wyjściem jest zmiana konstytucji

• Jakub Kulesza: TK zawiązał już trzeci węzeł gordyjski
• "Inaczej czeka nas niestety trwały, długotrwały, ciężki kryzys"
• Tomasz Rzymkowski: nastąpi "kolejne stadium kryzysu konstytucyjnego"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł Jakub Kulesza oraz Lider i szef klubu parlamentarnego ruchu Kukiz`15 Paweł Kukiz.
Poseł Jakub Kulesza oraz Lider i szef klubu parlamentarnego ruchu Kukiz`15 Paweł Kukiz. (PAP, Fot: Paweł Supernak)
dzhfauo

- Trybunał Konstytucyjny zawiązał właśnie - po Platformie Obywatelskiej i Prawie i Sprawiedliwości - trzeci już węzeł gordyjski, z którego jedynym wyjściem jest zmiana konstytucji - mówił rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza, komentując orzeczenie TK.

- Albo wszystkie stronnictwa sejmowe się opamiętają i w końcu się dogadają co do tego, jak konstytucja ma być zmieniona, albo czeka nas niestety trwały, długotrwały, ciężki kryzys państwa prawa - dodał inny polityk klubu Kukiz'15 Jacek Wilk.

Poseł nawiązał też do wypowiedzi premier Beaty Szydło, która we wtorek powiedziała, że decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem "w myśl obowiązującego prawa"; oświadczyła też, że nie może łamać konstytucji, publikując taki dokument. W ocenie posła Wilka decyzja TK to jest wyrok.

dzhfauo

- W każdej procedurze, czy to karnej, cywilnej, administracyjnej, nawet jeżeli ktoś ma fundamentalne zastrzeżenia co do wyroku - z powodu np. jego nieodpowiedniej procedury czy nawet składu sędziowskiego - to on ma domniemanie prawomocności, dopóki nie zostanie uchylony przez inny organ - zaznaczył.

Według Tomasza Rzymkowskiego (Kukiz'15) jeśli rząd nie będzie chciał opublikować wyroku i uzasadnienia TK, nastąpi "kolejne stadium kryzysu konstytucyjnego". Jak ocenił, nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z konstytucją i "paraliżuje Trybunał". Jednak - jak mówił - jeśli Trybunał orzeka tylko na podstawie konstytucji, pomijając ustawę, a jednocześnie tę konstytucję łamie, to pozwala stawiać tezę, że Trybunał również w tej chwili jest zaangażowany w ten spór konstytucyjny.

Rzymkowski podkreślił, że marzeniem jego ugrupowania jest odpolitycznienie TK.

Klub Kukiz'15 przygotował swój projekt zmiany konstytucji. Przewiduje on wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy. W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów TK wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni; w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie.

dzhfauo

Podziel się opinią

Share

dzhfauo

dzhfauo
Więcej tematów