Kujawsko-pomorskie: odkryto średniowieczne miasto

Do niezwykłego odkrycia doszło w Starogrodzie (woj. kujawsko-pomorskie). Archeolodzy odnaleźli pozostałości po średniowiecznym mieście.

Kujawsko-pomorskie: odkryto średniowieczne miasto
Źródło zdjęć: © iStock.com
Karol Juchniewicz

Od ponad kilkudziesięciu lat trwają poszukiwania pierwszej lokalizacji Chełmna. Według dokumentów kilkukrotnie zmieniano miejsce założenia tego miasta.

- Pierwsze Chełmno udało się nam namierzyć dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych. Stosując tradycyjne techniki archeologiczne nie osiągnęlibyśmy takiego wyniku tak szybko - cytuje RMF FM dr hab. Marcina Wiewiórę, archeologa.

Chełmno - jest najstarszym miastem w północnej Polsce (zaraz obok Torunia).

- Wiedzieliśmy, że pierwsza lokacja Chełmna znajdowała się obok dzisiejszego Starogrodu, niedaleko krzyżackiego zamku. Jednak pomimo wielu lat badań nie udało się dotąd natrafić na jego relikty - mówi dr hab. Wiewióra.

W 2016 roku na podsatwie badań archeolodzy wytypowali miejsce, gdzie kiedyś mogło znajdować się Chełmno.

- Mieliśmy rację. W tym roku w czasie wykopalisk udało się nam potwierdzić, że są to faktycznie domostwa z czasów średniowiecza, które wznoszono w regularnych odstępach od siebie. Odkryliśmy też zabytki - m.in. metalowe przedmioty w postaci sprzączek do pasa, grotów, ostrogę i - co najważniejsze - mnóstwo fragmentów naczyń ceramicznych, które wykonano z pewnością w latach 30-40. XIII wieku, czyli wtedy, gdy doszło do pierwszej lokacji Chełmna - opowiada dr hab. Wiewióra.

Miasto istniało tutaj krótko. Szybko zostało spalone. Krzyżacy postanowili zrelokować je w inne miejsce. Jakie? Do dzisiaj nie wiadomo. Pozostało więc jeszcze do odkrycia, gdzie dalej Chełmno było przenoszone.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)