Trwa ładowanie...
dxoky9v

Które państwa najmniej ingerują w życie obywateli?

Grecja, Rumunia oraz Kanada najmniej
ingerują w prywatność swoich obywateli, tymczasem w licznych
państwach UE oraz w USA prawo człowieka do prywatności jest
zagrożone - wynika z opublikowanego raportu brytyjskiej
organizacji pozarządowej Privacy International (PI).

dxoky9v
dxoky9v

W rankingu uwzględniono 47 państw, spośród których najgorzej wypadły Malezja, Rosja oraz Chiny. Także Wielka Brytania oraz USA należą do kategorii społeczeństw, gdzie obywatele są permanentnie inwigilowani - twierdzą autorzy raportu.

Ogólnym trendem jest tłumienie prywatności w kolejnych krajach - twierdzi dyrektor PI Simon Davies. Ostatnie pięć lat przyniosło litanię inicjatyw nadzorczych - dodaje.

Władze poszczególnych państw gromadzą coraz więcej danych dotyczących obywateli, co prowadzi do konkluzji, że każdy jest podejrzany - zauważają autorzy raportu.

Przyczyną wprowadzania coraz to nowszych metod inwigilacji np. zastosowania danych biometrycznych, jest oczywiście strach przed terroryzmem i imigracją. Inną przyczyną pogarszającej się ochrony prawa do prywatności jest rozpoznanie przez wielkie korporacje, głównie z sektora IT, że nadzór obywateli jest intratnym interesem.

dxoky9v

O ile ochrona prywatności zdecydowanie słabnie w krajach zachodniej Europy, w krajach środkowoeuropejskich tendencja jest przeciwna. PI obwinia za to inicjatywy na poziomie Brukseli, które sprawiają, że nawet kraje o tradycyjnie wysokim poziomie ochrony prywatności wypadają w rankingu coraz gorzej.

Przykładowo, Wielka Brytania znalazła się w zestawieniu na szarym końcu, ze względu na największą na świecie sieć kamer ulicznych, plany wprowadzenia dowodu tożsamości, a także nieodpowiedzialność rządu w przechowywaniu danych osobowych. Stany Zjednoczone dyskredytuje natomiast - według PI - przyjęcie ustawy zezwalającej na podsłuchiwanie telefonicznych rozmów i śledzenie korespondencji osób podejrzewanych o kontakty z terrorystami.

Raport Privacy International, organizacji pozarządowej istniejącej od 1990 r., sporządzany jest od 1997 r. W ubiegłorocznej edycji Polska zajęła 8 miejsce na 37 uwzględnionych państw, uzyskując 2,9 pkt. (w skali 1-5), natomiast w bieżącym roku uplasowała się na 20 miejscu spośród 50 państw, zdobywając jedynie 2,3 pkt.

Raport powstaje w oparciu o szereg kryteriów: prawna ochrona prywatności, egzekwowanie tych przepisów, regulacje dotyczące udostępniania danych, istnienie ogólnokrajowych dowodów tożsamości, wykorzystanie metod biometrycznych, rozpowszechnienie kamer CCTV i wiele innych.

dxoky9v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxoky9v
Więcej tematów