Trwa ładowanie...

Kto zyska, a kto straci na lekach? Nowa lista refundacyjna

Od pierwszego lipca na liście leków refundowanych pojawiły się nowe pozycje. Ogółem na listę wpisano 85 produktów leczniczych. Nie wszyscy pacjenci mają jednak powody do radości. Z listy wypadło 21 leków dotąd refundowanych.

Share
Kto zyska, a kto straci na lekach? Nowa lista refundacyjnaŹródło: 123RF.COM
d2rdwka

Od 1 lipca na liście leków refundowanych pojawiły nowe leki dla pacjentów chorych na zaawansowanego raka jelita grubego oraz dla pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową. Pojawił się także nowy lek dla dzieci i młodzieży z czynną postacią choroby Leśniowskiego-Crohna.

Apteki dla aptekarzy, leki tylko dla bogatych? Kontrowersyjny pomysł PiS

"Niemiernie cieszy nas fakt, że w projekcie nowej listy refundacyjnej (...) znalazły się nowe terapie w kolejnych liniach, a także zwiększył się zakres leczenia w pierwszej linii. Na uznanie zasługuje decyzja o podjęciu kompleksowych zmian w programie, o które przez lata zabiegali zarówno pacjenci, jak i klinicyści" - komentowała prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Krystyna Wechmann.

d2rdwka

Ogółem na listę refundacyjną wpisano 85 produktów leczniczych. Znalazły się na niej Avastin i Erbitux (w I linii leczenia) oraz Zaltrap (w II linii leczenia), Bosulif, Modulen IBD, Minirin Melt. Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1489 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się ich 1467).

W wykazie nie znajdzie się natomiast 21 leków, które dotąd były refundowane. Dopłata pacjenta spadnie dla 290 leków (od 1031,94 zł do 1 gr), a wzrośnie dla 402 (od 1 gr do 589,68 zł). Kolejna lista leków refundowanych będzie ogłoszona za dwa miesiące.

d2rdwka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rdwka
d2rdwka
Więcej tematów