Trwa ładowanie...

Kto zostałby prezydentem Warszawy? Najnowszy sondaż

Wydawać by się mogło, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie będzie furtką dla Patryka Jakiego. Poparcie jego kandydatury na prezydenta Warszawy mogłoby wzrosnąć dzięki demaskowaniu afery w stolicy. Jednak wyniki badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wskazują, że na tę chwilę brak zdecydowanego faworyta w walce o prezydencki fotel. Największym poparciem w naszym badaniu cieszy się bowiem... Ryszard Kalisz.

Kto zostałby prezydentem Warszawy? Najnowszy sondażŹródło: PAP
d4dzj90
d4dzj90

Lewicowy polityk może liczyć na 10 proc. głosów poparcia. Obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyłaby 8 proc. głosów. Patryk Jaki, który stoi na czele komisji weryfikacyjnej, może cieszyć się 7 proc. poparcia. Dalej Barbara Nowacka i Piotr Guział z 5 proc. poparcia. Co drugi z badanych nie wskazał żadnego z kandydatów.

OPB
Źródło: OPB

Jednym z najdotkliwszych ciosów dla prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz była tzw. afera reprywatyzacyjna. Stała się ona głośna latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii.

d4dzj90

Gronkiewicz do dymisji?

Ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że za nieprawidłowości w ratuszu Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji. Przeciwnego zdania jest zaledwie 16 proc. pytanych. 30 proc. nie ma zdania w sprawie.

Wśród domagających się dymisji prezydent Warszawy dominują wyborcy PiS i Kukiz'15. Odmienne spojrzenie na sprawę mają wyborcy PO. Tylko 12 proc. wyborców Platformy uważa, że powinna się podać do dymisji. 35 proc. jest przeciwnych.

Kliknij, aby zobaczyć - Marek Suski o Hannie Gronkiewicz-Waltz:

Większość ankietowanych (61 proc.) nie chce, aby Gronkiewicz-Waltz kandydowała na kolejną kadencję. Za jest tylko 18 proc. Głosy poparcia i sprzeciwu wobec prezydent Warszawy rozkładają się zgodnie z sympatiami partyjnymi. Wyborcy PiS i Kukiz'15 zdecydowanie nie chcą, aby startowała ona w kolejnych wyborach samorządowych. Z kolei co druga osoba deklarująca swoje poparcie dla PO chce, aby prezydent Warszawy wystartowała w kolejnych wyborach.

OPB
Źródło: OPB

Do tej pory tylko Nowoczesna wskazała swojego kandydata. W szeregach pozostałych partii trwa giełda nazwisk. W Prawie i Sprawiedliwości, które chce za wszelką cenę odbić bastion PO, którym od lat jest stolica Polski, pojawiają się nazwiska Jacka Sasina, Jarosława Krajewskiego i Patryka Jakiego.

d4dzj90

Ten ostatni stoi na czele komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Zapytaliśmy w sondażu, czy szefowanie komisji pomoże Patrykowi Jakiemu w wygraniu w przyszłorocznych wyborach. Głosy są podzielone. 24 proc. pytanych uważa, że zwiększy to jego szanse, a 23 proc. uważa, że nie będzie to miało wpływu. Co drugi pytany nie ma zdania.

OPB
Źródło: OPB

_Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 30 czerwca-3 lipca 2017 roku metodą CAWI. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1056). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. _

d4dzj90
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dzj90
Więcej tematów