Trwa ładowanie...
d2le7r8

Kto wystartuje do europarlamentu z list PSL - już to wiemy

Sukces Europy - sukces dla Polski - z takim przesłaniem do eurowyborów zamierza iść PSL. Krajowa Konwencja Wyborcza partii zatwierdziła listy do czerwcowych wyborów. Ludowcy wystawiają w nich prawie połowę swoich posłów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto wystartuje do europarlamentu z list PSL - już to wiemy
(PAP)
d2le7r8

Z list Stronnictwa wystartuje 13 z 31 parlamentarzystów zasiadających w Sejmie. - Jak się startuje w wyborach, to trzeba się liczyć z wygraną - mówił na konferencji prasowej wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak pytany, czy nie boi się, że wszyscy znani posłowie przeniosą się z Warszawy do Brukseli.

Szef ludowców przekonywał w trakcie swojego wystąpienia na konwencji, że w Polsce potrzebne jest aktywne społeczeństwo, innowacyjna gospodarka i sprawne instytucje.

- To są te główne obszary aktywności, z którymi PSL idzie do wyborów, aby tworzyć lepsze warunki w Europie, aby tworzyć lepsze warunki w naszym kraju - podkreślał.

d2le7r8

- Chcemy podkreślić bardzo prostą synergię: sukces Europy - sukces dla Polski. Te dwa zjawiska są dla nas bardzo ważne, łączą się - dodał.

Ludowcy deklarują, że będą zabiegać o uproszczenie prawa w Parlamencie Europejskim, a także zmniejszać obciążenia administracyjne dla obywateli.

Pawlak mówił, że wniosek o dopłatę z UE dla rolników jest obecnie zbyt rozbudowany. - Trzeba to uprościć, doprowadzić do tego, żeby wniosek do płatności był bardzo prosty: powierzchnia gospodarstwa razy stawka i to się równa płatność obszarowa - tłumaczył.

PSL w swojej deklaracji programowej na wybory zaznacza, że duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i Polski ma systematyczny wzrost energii ze źródeł odnawialnych. - Europa powinna stać się światowym liderem w rozwoju zielonej technologii - mówił Kalinowski.

d2le7r8

Ludowcy opowiadają się za wprowadzeniem w Polsce euro, ale - jak zaznaczył Kalinowski - należy to zrobić w najbardziej sprzyjających warunkach. Podkreślił, że PSL będzie dążyć do uzyskania konsensusu politycznego w tej sprawie.

O mandat z Warszawy walczyć będzie poseł Janusz Piechociński. Na Mazowszu w szranki wyborcze stanie wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski, w okręgu obejmującym Podlasie, Warmię i Mazury - szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. O mandat eurodeputowanego będą walczyć też posłowie: Eugeniusz Kłopotek (woj. kujawsko-pomorskie), Andrzej Grzyb (Wielkopolska), Edward Wojtas (Lubelszczyzna), Stanisław Rakoczy (Dolny Śląsk).

Ze Śląska wystartuje były marszałek województwa, dawny polityk PO Janusz Moszyński.Jedyny obecny europoseł PSL Czesław Siekierski będzie starał się o reelekcję z okręgu obejmującego województwa świętokrzyskie i małopolskie.

Z kolei w okręgu obejmującym województwa lubuskie i zachodnio-pomorskie listę PSL do europarlamentu będzie otwierał podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Juliusz Engelhardt.

d2le7r8

Na Podkarpaciu o mandat będzie walczyła pracująca już w Brukseli Joanna Jarecka-Gomez. O mandat z Pomorza będzie się starał były rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, wiceszef pomorskich struktur ludowców prof. Wojciech Przybylski. Z województwa łódzkiego wystartuje wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Podziel się opinią

Share

d2le7r8

d2le7r8
d2le7r8
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów