PolskaKto odpowiada za ochronę zdrowia?

Kto odpowiada za ochronę zdrowia?

Władze Warszawy oraz Unia Metropolii Polskich domagają się jasnego rozpisania w ustawie zadań i kompetencji w ochronie zdrowia pomiędzy administracją rządową a jednostkami samorządu terytorialnego. Zdaniem Unii, gminy i powiaty powinny odpowiadać za profilaktykę na swoim terenie, a samorząd województwa - za szpitale publiczne.

09.09.2005 | aktual.: 09.09.2005 16:24

Stanowisko w tej sprawie ogłoszone zostało podczas piątkowej konferencji przedstawicieli Miasta Stołecznego Warszawy i Unii na temat roli samorządu w kreowaniu polityki zdrowotnej.

Obecnie prawo w sposób ogólny nakłada zadania polityki zdrowotnej na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego oraz administrację rządową. Zdaniem prof. Huberta Izdebskiego z Wydziału Prawa i Administracji, który na konferencji zaprezentował opinię na temat pożądanych zmian w prawie, brakuje przede wszystkim dokładnego określenia odpowiedzialności za daną dziedzinę ochrony zdrowia. Skutkiem takiego podejścia jest zaś "domniemanie zadań i kompetencji" gminy.

Profesor uważa, że podstawą wszelkich działań powinno być ustalenie sieci szpitali, które musiałyby stanowić gwarancję bezpieczeństwa m.in. w sytuacjach nadzwyczajnych i spełniać określone wymagania, w zamian mając zapewnione bezpieczeństwo finansowe. To, czy w takiej sieci miałyby być tylko szpitale publiczne, czy także niepubliczne - jest decyzją polityczną.

Unia oraz Warszawa domagają się ponadto określenia ustawowego, jakie świadczenia należą się ubezpieczonemu ze środków publicznych oraz także ustawowego określenia koniecznych w szkole działań profilaktycznych ze wskazaniem źródła ich finansowania.

Miasta nie chcą też bezkarnego zadłużania się podległych im szpitali i oczekują wprowadzenia takich mechanizmów, które by to uniemożliwiły.

Unia Metropolii Polskich jest jedną z krajowych organizacji samorządu terytorialnego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)