Kto da najwięcej za szablę Napoleona?
Zdobiona złotem szabla, którą Napoleon Bonaparte miał w czasie zwycięskiej bitwy pod Marengo, będzie w niedzielę licytowana na aukcji pamiątek cesarskich w Fontainebleau.
Szacunkowa wartość szabli spod Marengo to 1,2-1,5 mln euro. Według domu aukcyjnego Osenat może ona osiągnąć cenę dwu-trzykrotnie wyższą.
Dekorowana złotem głownia ma długość 97 cm i jest łagodnie zakrzywiona, na wzór szabli arabskich, którymi Bonaparte zachwycił się podczas swojej kampanii egipskiej; po powrocie do Francji zlecił wykonanie repliki - powiedział Jean-Pierre Osenat.
Szablę spod Marengo Napoleon podarował swemu bratu w prezencie ślubnym. Pozostała ona w rodzinie, przechodząc z pokolenia na pokolenie.
Obecnie szabla ma ośmiu współwłaścicieli, bezpośrednich potomków Napoleona, w tym księcia Wiktora Napoleona.
Szabla jest niezwykle bogato dekorowana złotem w geometryczne desenie. Jest to zarazem broń wojenna jak i przepiękne dzieło sztuki - podał Osenat. Posiada półotwartą, wykładaną hebanem rękojeść.
Szablę w 1978 roku uznano za francuski skarb narodowy i nawet jeśli zostanie sprzedana nabywcy z zagranicy, nowy właściciel nie będzie mógł wywozić jej z Francji na dłużej niż pół roku - powiedział ekspert ds. okresu cesarstwa Jean-Christophe Chataignier.
Wśród cesarskich pamiątek w niedzielę licytowane będą portrety i listy Napoleona, m.in. jego list do Talleyranda, tabakierki, pistolety, porcelana, oraz lok cesarzowej Józefiny.
Bitwa pod Marengo, stoczona z armią austriacką 14 czerwca 1800 roku, była decydującą bitwą drugiej kampanii włoskiej Napoleona. Zakończyła się zwycięstwem Francuzów, a jej następstwem było wycofanie się Austriaków z Włoch. Austriacy stracili pod Marengo 6 tys. zabitych, 8 tys. dostało się do niewoli, zaś straty francuskie wyniosły do 7 tys. zabitych i rannych.
Aukcja odbędzie się w podparyskim Fontainebleau, gdzie swoją siedzibę ma dom aukcyjny Osenat, niedaleko słynnego zamku, który był rezydencją królów Francji od czasów Franciszka I do Napoleona III. Znajduje się w nim kolekcja malarstwa, mebli i przedmiotów użytku codziennego oraz muzeum poświęcone Napoleonowi I.