Trwa ładowanie...

Księżna Kate pokonała Williama. Meghan Markle przeskoczyła oboje

Kto jest najlepiej wykształconym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej? Oxford Royale Academy opublikowała właśnie pierwszą dziesiątkę przedstawicieli szacownej familii, którzy z pokorą zgłębiali wiedzę, pisali sprawdziany i stawali przed egzaminatorami. Czołówka listy przedstawia się szczególnie ciekawie.

Share
Książę Harry, księżna Kate, Meghan Markle i WilliamKsiążę Harry, księżna Kate, Meghan Markle i WilliamŹródło: Getty Images, fot: Stephen Pond
drzq1sb

Zaskakujące może być to, że na czołowych miejscach najlepiej wykształconych plasują się osoby, które dopiero niedawno weszły do jednej z najbardziej znanych rodzin na świecie. Ciekawe jest także to, że w tej dziesiątce nie znajdziemy najważniejszej osoby w całym królestwie - Elżbiety II.

Królowa mówi płynnie po francusku, poznała najważniejszych polityków i największe gwiazdy filmowe, mimo sędziwego wieku jeździła do niedawna konno, ale w całym swoim życiu nie zdała ani jednego egzaminu akademickiego. Nie miała czasu na formalną edukację. Od najmłodszych lat musiała się uczyć życia w monarchii i przygotowywać do roli, która ją później czekała.

W dzieciństwie codziennie miała lekcje z guwernantką od 9.30 do 11 rano. Po abdykacji wuja Edwarda VIII w 1938 roku niespodziewanie również dla siebie musiała zdać sobie sprawę, że w przyszłości to ona zasiądzie na tronie, na którym zastąpi swojego ojca. Aby przygotować się do roli, otrzymywała lekcje historii konstytucyjnej od wicedyrektora prestiżowej uczelni Eton Henry'ego Martena.

drzq1sb

Elżbieta II zdawała egzaminy z tylko królowania

Formalna edukacja nie była priorytetem jej rodziców. Ojciec przyszłej królowej nie był miłośnikiem spędzania długich godzin nad książkami, z kolei matka bardziej ceniła dobrą zabawę. Elżbieta była bystrą nastolatką i miała apetyt na naukę. Brak formalnego wykształcenia nie zaszkodził jej, jako że posiadała analityczną naturę, co poparte ciężką pracę przyniosło dobre efekty. Nie może się pochwalić żadnym dyplomem, co mimo wszystko nie przeszkodziło jej w staniu się głową narodu.

Jej syn, książę Karol, kształcił się w Gordonstoun, a następnie studiował sztukę w Kolegium Trójcy Świętej Uniwersytetu w Cambridge. Karol był pierwszym brytyjskim następcą tronu, który uzyskał tytuł naukowy. Jednak on również nie znalazł się w dziesiątce najlepiej wykształconych członków rodziny królewskiej.

Poza wykazem znalazł się także książę Harry, co akurat nie jest wielkim zaskoczeniem. Krnąbrny książę uczył się w Eton College, zdał dwa egzaminy na poziomie zaawansowanym, z geografii otrzymał stopień D (odpowiednik oceny dostatecznej), a ze sztuki B (bardzo dobry). Wnuczek królowej Elżbiety bardziej pasjonował się sportem, a dwa lata po ukończeniu college'u wstąpił do armii. W 2011 roku ukończył szkolenie pilota helikoptera Apache, służył w czasie wojny w Afganistanie. W 2018 roku został awansowany na stopień majora w wojskach lądowych. W 2020 roku zrezygnował z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej. Nadal może się tytułować księciem Sussex, chociaż już nie może używać tytułu Jego Królewskiej Mości.

Dziesiątkę najlepiej wykształconych członków rodziny królewskiej otwiera księżniczka Beatrycze. Córka księcia Andrzeja ukończyła studia na kierunku historia i historia filozofii na Goldsmiths, Uniwersytecie Londyńskim. Wcześniej uczyła się w szkole dla dziewcząt St George's School w Ascot, była przewodniczącą samorządu uczniowskiego.

Putin chce nowego porządku. Nad Europą wisi widmo kolejnej wojny?

Beatrycze charakteryzuje się w swojej rodzinie sukcesami sportowymi. Jako pierwsza osoba w historii brytyjskiej rodziny królewskiej ukończyła londyński maraton, zawody triathlonowe, a także zdobyła szczyt Mont Blanc i wspięła się na wulkan Etna.

drzq1sb

Oczko wyżej znalazła się Kamila, księżna Kornwalii. Żona księcia Karola uczyła naukę w Dumbrells School w Sussex, Queen’s Gate School w Kensington i w szwajcarskiej Mon Fertile. Studiowała również w Instytucie Uniwersytetu Londyńskiego w Paryżu.

Na ósmej pozycji uplasowała się Lady Kitty Spencer. Siostrzenica księżnej Diany wychowała się w Kapsztadzie w RPA, gdzie ukończyła University of Cape Town, a później studia magisterskie z zarządzania marką luksusową w European Business School w Londynie. Jest rzeczniczką marki jubilerskiej Bulgari oraz Dolce & Gabbana.

Księżniczka Anna znalazła się na siódmej pozycji. Córka królowej Elżbiety II ukończyła Benenden School w Kent, a także studia na Uniwersytecie w Aberdeen. Tutaj, podobnie jak w przypadku księżnej Beatrycze, większe sukcesy odnosiła nie w edukacji, a w sporcie. W 1976 roku Anna reprezentowała Wielką Brytanię na igrzyskach olimpijskich w jeździectwie, jest dwukrotną mistrzynią świata w tej dyscyplinie.

drzq1sb

Na jeździectwo postawiła również najstarsza wnuczka królowej Elżbiety - Zara Tindall. W 2012 na igrzyskach olimpijskich w Londynie sięgnęła po srebrny medal w zawodach drużynowych w WKKW, sześć lat wcześniej sięgnęła po złoto mistrzostw świata w zawodach indywidualnych. Zara studiowała fizjoterapię na uczelni w Exeter.

Pierwsza piątka wysoko urodzonych z najwyższym wykształceniem

Pierwszą piątkę otwiera Peter Phillips, syn księżnej Anny i najstarszy wnuk królowej. Urodzony w 1977 roku Peter ukończył University of Exeter, później z powodzeniem sprawdził się w biznesie, pracował dla Jaguar Racing, obecnie jest dyrektorem zarządzającym w firmie SEL UK.

Miejsce wyżej przypadło księżniczce Eugenii. W 2012 ukończyła studia na kierunkach literatura angielska i historia sztuki na Uniwersytecie Newcastle.

Miejsce na najniższym stopniu podium zajął książę William. Przyszły następca tronu ukończył Eton College, a po rocznej przerwie w nauce rozpoczął studia na Uniwersytecie w St Andrews. Początkowo studiował historię sztuki, później geografię. Uzyskał stopień Scottish Master of Arts, co jest najlepszym wynikiem akademickim uzyskanym przez następcę tronu w Wielkiej Brytanii.

Wyżej od księcia Williama znalazła się jego żona - Kate, która również ukończyła tę samą uczelnię. Przyszła księżna Cambridge właśnie na University of St Andrews poznała Williama. W zestawieniu przygotowanym przez Oxford Royale znalazła się wyżej od męża ze względu na lepsze wyniki egzaminów.

drzq1sb

Pierwsze miejsce przypadło Meghan Markle. Księżna Sussexu wygrała dzięki dyplomowi zdobytemu na Northwestern University w Illinois, który znajduje się na liście 30 najlepszych uczelni na świecie. Małżonka księcia Harry'ego ukończyła studia z podwójnym dyplomem - ze stosunków międzynarodowych i teatru. "Życie członka rodziny królewskiej nie jest łatwym zadaniem i wiąże się z życiem w świetle reflektorów, akademickie wykształcenie Meghan Markle doskonale przygotowało ją do tej roli" - przyznano w uzasadnieniu tego wyboru. O ile księżna i jej mąż zrezygnowali z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej, o tyle cały czas pozostają na świeczniku, przyciągają zainteresowanie świata, a dostępne platformy wykorzystują między innymi do podnoszenia świadomości na temat poważnych problemów współczesnego świata.

Ranking Oxford Royale powstał po przeanalizowaniu wykształcenia akademickiego każdego z członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Pod uwagę wzięto nie tylko rangę uczelni i dyplomy, ale również osiągane w czasie nauki wyniki.

Najlepiej wykształceni członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej:

1. Meghan Markle, Northwestern University

drzq1sb

2. Kate Middleton, University of St Andrews

3. Książę William, University of St Andrews

4. Księżniczka Eugenia, Newcastle University

5. Peter Phillips, Exeter University

6. Zara Tindall, Exeter University

7. Księżniczka Anne, University of Aberdeen

8. Lady Kitty Spencer, University of Cape Town, European Business School

9. Kamila Parker Bowles, SOAS University of London

10. Księżniczka Beatrycze, Goldsmiths, University of London

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drzq1sb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drzq1sb
drzq1sb
Więcej tematów