Trwa ładowanie...
księża
07-03-2007 18:25

Księża do Isakowicza-Zaleskiego: prawdy i miłości!

Ponad 500 kapłanów diecezji rzeszowskiej broni biskupa Kazimierza Górnego w liście otwartym do ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. List ukazał się na internetowej stronie diecezji. Według sygnatariuszy listu, celem książki ks. Isakowicza-Zaleskiego nie była "prawda i miłość, które powinny przyświecać każdemu chrześcijaninowi, a cóż dopiero księdzu".

Księża do Isakowicza-Zaleskiego: prawdy i miłości!Źródło: WP.PL, fot: mg
d3ofvhk
d3ofvhk

Ks. Isakowicz-Zaleski w książce "Księża wobec bezpieki" napisał, że SB pozyskała do współpracy obecnego biskupa rzeszowskiego, Kazimierza Górnego w 1979 r., gdy budował kościół w Oświęcimiu.

"My, księża Diecezji Rzeszowskiej, czujemy się bardzo dotknięci publikacją pt. 'Księża wobec bezpieki', w której Ksiądz ugodził bardzo krzywdząco Pasterza naszej Diecezji, Ks. Bpa Kazimierza Górnego, przeciwko czemu z całą mocą protestujemy. Dziwimy się, że jest Ksiądz hołubiony, i to wyraźnie przez środki masowego przekazu, jako jedyny ksiądz - bohater, chociaż setki heroicznych kapłanów przeciwstawiało się komunistycznemu systemowi i dźwigało ciężar walki o wiarę i polskość" - czytamy w liście.

Księża diecezji rzeszowskiej odrzucają twierdzenia autora książki, że "publikacja przyczyni się do oczyszczenia duchowieństwa katolickiego". Ich zdaniem "stała się krzywdzącym oskarżeniem". "Nie tylko naszego Biskupa, ale wielu innych współbraci w kapłaństwie, i to w oparciu o świadectwo prześladowców".

"Krzywdząc naszego Biskupa, krzywdzi Ksiądz i nas, kapłanów Diecezji Rzeszowskiej, którzy w tamtych czasach należeliśmy - zwłaszcza w dziedzinie budownictwa sakralnego - do przodującego duchowieństwa w Polsce. Setki z nas było prześladowanych i otrzymało niesprawiedliwe wyroki sądowe" - piszą księża.

d3ofvhk

Sygnatariusze listu wzywają ks. Isakowicza-Zaleskiego "do przemyślenia swojego postępowania i do zaprzestania osądzania swoich współbraci, zgodnie z tym, co powiedział Pan Jezus: 'Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni'".

Oczekują również od ks. Isakowicza-Zaleskiego przeprosin "za wyrządzoną biskupowi krzywdę". "Natomiast sprawiedliwej oceny naszej kapłańskiej działalności w tamtych czasach, niech dokonają kompetentni specjaliści w duchu prawdy i chrześcijańskiej miłości" - dodają księża diecezji rzeszowskiej.

List został wysłany także do wiadomości kardynałów Stanisława Dziwisza i Józefa Glempa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika i biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego.

Ks. Isakowicz-Zaleski, powołując się na dokumenty ze spotkania werbunkowego napisał, że na tej podstawie można wnioskować, iż zgoda ks. Górnego na spotkania z funkcjonariuszem SB "wynikała wyłącznie z troski o budowę kościoła i że w kontaktach tych przestrzegał on określonych reguł: nie składał doniesień na innych duchownych czy osoby świeckie; nie ujawniał tajemnic kościelnych; nie przekazywał informacji, które mogłyby skompromitować inne osoby; nie pobierał wynagrodzenia, wreszcie - odmawiał spotkań poza plebanią".

"Można nawet przypuszczać, że duchowny we własnym mniemaniu był przekonany, iż nie współpracuje z SB, lecz jedynie utrzymuje konieczne kontakty. Jednak sami funkcjonariusze SB traktowali te spotkania jako współpracę" - podkreśla autor książki.

d3ofvhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ofvhk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj