Księża bez ulg. Resort finansów nie posłuchał prośby Episkopatu
Konferencja Episkopatu Polski domagała się od rządu wprowadzenia korzystnych dla duchownych zmian podatkowych w Polskim Ładzie. Duchownym zależało na składce zdrowotnej, ale resort finansów, nie ustosunkował się do oczekiwań kleru.
Już po świętach wielkanocnych reforma Polskiego Ładu ma zostać przyjęta przez rząd, a potem trafić do Sejmu. Resort finansów się spieszy, aby nowe i korzystniejsze rozwiązania podatkowe weszły w życie już od 1 lipca.
Poprawiona wersja Polskiego Ładu zakłada m.in. możliwość odliczenia części składki zdrowotnej dla osób pracujących na własnej działalności, co pozwoli choć w części obniżyć comiesięczne opłaty. Swoje propozycje do reformy złożyła Konferencja Episkopatu Polski, która chciała, by zmiany objęły także księży.
Reforma Polskiego Ładu. Resort finansów odmówił duchownym
"Wbrew twierdzeniom zawartym w uzasadnieniu projektu, zgodnie z którymi wprowadzenie proponowanych przepisów «zapewni, że rozwiązania zaadresowane zostaną do wszystkich grup podatników» i tym razem pominięto jednak co najmniej jedną grupę podatników – osoby duchowne opłacające podatek w formie ryczałtu" – tak w opinii do projektu ustawy napisał ks. prof. Piotr Stanisz i ks. dr Dariusz Walencik na prośbę Episkopatu. Dokument podpisał sam biskup Mizieliński sekretarz KEP.
Stal będzie chciała podtrzymać dobrą passę w meczach z Unią. Zapowiedź 2. kolejki PGE Ekstraligi!
Duchowni najczęściej płacą podatek ryczałtowy. Do końca 2021 r. mogli odliczać część tej składki od podatku. Od 1 stycznia, tak jak inne osoby prowadzące własną działalność, muszą zapłacić ją w całości. I, jak wskazywali duchowni, składka zdrowotna przekracza 200 zł miesięcznie.
Zmiany w Polskim Ładzie, nad którymi teraz pracuje resort finansów, zakładają, że przedsiębiorcy mogliby 80 proc. opłaconej składki odliczać od podatku. Duchowni chciel skorzystać z dokładnie takiego samego odliczenia. Chcieli, ponieważ resort finansów już zakończył konsultacje nad projektem zmieniającym Polski Ład, a propozycja "nie została uwzględniona" podało ministerstwo.
Źródło: Fakt