Książka o polskim bohaterze ukazała się we Francji
We francuskich księgarniach można od dziś kupić książkę pod tytułem "Jan Karski" autorstwa Yannicka Haenela. Ta beletrystyczna opowieść o losach polskiego kuriera i emisariusza politycznego, który próbował poinformować zachodnich aliantów o zagładzie Żydów w Polsce wywołała we Francji liczne dyskusje i jest szeroko omawiana przez prasę.
Powieść o polskim bojowniku ruchu oporu jest podzielona na trzy części. Pierwsza z nich opiera się na wywiadzie, jakiego Jan Karski udzielił Claude'owi Lanzmannowi w filmie "Shoah". Druga część jest syntezą książki Jana Karskiego wydanej w Stanach Zjednoczonych w 1944 roku. Trzecia część to literacka, częściowo fikcyjna opowieść Haenela o życiu Karskiego.
Motywem pojawiającym się w całej powieści jest bierny, niemal obojętny stosunek najwyższych władz Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych do losu Żydów.
Jan Karski był kurierem i emisariuszem politycznym. Dwukrotnie, w tajemnicy przed administracją niemiecką, udawał się do getta warszawskiego. Aby zebrać dalsze materiały, w przebraniu niemieckiego żołnierza wszedł do obozu zagłady. Po wojnie przyznał, że był to obóz przejściowy dla Żydów w Izbicy.
Jesienią 1942 roku wyruszył w najważniejszą misję swojego życia, do Wielkiej Brytanii i USA, podczas której zdał relację jako naoczny świadek z eksterminacji Żydów. Przekazał także informacje o strukturze, organizacji i funkcjonowaniu Państwa Podziemnego w okupowanej Polsce. Generał Sikorski postanowił "Raport Karskiego" przekazać z prośbą o pomoc rządom Anglii i USA.
Prestiżowy amerykański tygodnik "Newsweek" uznał Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku.