Książę Karol wybuduje centrum żydowskie na Kazimierzu
Fundacja World Jewish Relief, kierowana przez następcę brytyjskiego tronu księcia Karola, sfinansuje budowę centrum żydowskiego na krakowskim Kazimierzu. Ma ono powstać w ciągu roku.
Mamy już stosowne dokumenty, deklarację finansowania przez fundację oraz projekt. Wiosną przyszłego roku powinien być wmurowany kamień węgielny, przy sprawnej organizacji pod koniec przyszłego roku budynek powinien być gotowy - powiedział prezes krakowskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz.
W nowoczesnym budynku, który będzie własnością gminy żydowskiej, znajdą się pomieszczenia dla wszystkich miejscowych organizacji żydowskich.
Pomysł sfinansowania budynku dla gminy żydowskiej narodził się podczas wizyty księcia Karola w Krakowie w 2002 roku. Książę zwiedził synagogę Tempel i był bardzo podbudowany tym, że życie na Kazimierzu kwitnie. W pewnym momencie, zapytał mnie, co mógłby dla nas zrobić. Powiedziałem o budynku dla społeczności żydowskiej, ale nie wierzyłem, że powstanie, bo za dużo wysłuchałem już obietnic bez pokrycia - powiedział Jakubowicz.
Tymczasem - jak dodał - już kilka tygodni po wizycie księcia zjawili się przedstawiciele fundacji i podjęli rozmowy o budowie. Budynek powstanie na działce gminy żydowskiej, przy ulicy Miodowej 24, obok synagogi Tempel. Znajdzie się na nim pamiątkowa tablica ku czci fundatora, który prawdopodobnie przyjedzie na otwarcie gmachu.
Andrzej Lipski z firmy IMB Asymetria, która przygotowała projekt budynku, powiedział, że opracowano go we współpracy z księciem, który interesuje się architekturą. Staraliśmy się wpisać ten budynek w tradycję Kazimierza, nawiązując do charakterystycznych dla jego architektury elementów i przetwarzając je - powiedział Lipski.
Poinformował, że budynek o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych pomieści m.in. pokoje spotkań organizacji żydowskich, punkt medyczny i pokoje gościnne oraz restaurację, kawiarnię internetową i kawiarnię widokową na panoramę Kazimierza na piątej kondygnacji. Goście budynku bez wychodzenia na ulicę, przez ogród będą mogli przejść do synagogi.
Książę Karol w czerwcu 2002 roku odbywał prywatną, dwudniową wizytę w Polsce, podczas której przebywał w Krakowie i okolicach, spacerował także wokół Morskiego Oka w Tatrach. W trakcie tej wizyty książę otworzył w krakowskim British Council wystawę XX- wiecznych brytyjskich rysunków i akwarel. Była to druga wizyta księcia Karola w Polsce. W 1993 roku odwiedził on Warszawę, Kraków i Gdańsk.