Trwa ładowanie...

Ksiądz za życia został patronem ulicy. Jest związany z Radiem Maryja

Kolejny zaskakujący efekt ustawy dekomunizacyjnej. Decyzją wojewody świętokrzyskiego, jedna z ulic w Kurzelowie została nazwana imieniem księdza prof. Henryka Witczyka.

Share
Ksiądz za życia został patronem ulicy. Jest związany z Radiem Maryja
Źródło: kielce.uw.gov.pl
d2sk7dc

Od chwili wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej świętokrzyskie samorządy miały rok na zmianę nazw ulic. W sumie w regionie podjęto 46 takich uchwał, a w dwunastu przypadkach, po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej, decyzję o wydaniu tzw. zarządzeń zastępczych podjęła wojewoda Agata Wojtyszek.

I tak, ul. Mariana Buczka będzie nosić imię ks. Henryka Witczyka. W świętokrzyskim przemianowane zostały jeszcze inne ulice: 15 Stycznia w Kazimierzy Wielkiej (na księdza Stanisława Sikorskiego), Wincentego Prasały w Kornicy (na Bronisława Wieczorkiewicza ps. "Wilk"), Henryka Kozubskiego w Rogowie (na księdza Marcelego Prawicy) i 16 stycznia w Opatowie (na Bronisława Ostrowskiego ps. "Cichy").

d2sk7dc

Kurzelów to rodzinna parafia ks. Witczyka. Duchowny jest kapelanem "Solidarności" oraz twórcą radia i wydawnictwa "Jedność". W swoim dorobku ma m.in. honorowy tytuł obywatela miasta i gminy Włoszczowa, a także Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest publicystą Radia Maryja, a w Telewizji Trwam ma własny program - Telewizyjny Uniwersytet Biblijny.

Dziękując za wyrożnienie, Witczyk zwrócił uwagę, że zaszczyt ten jest dla niego wyzwaniem i zobowiązaniem do dalszej działalności społecznej.

Źródło: kielce.uw.gov.pl

d2sk7dc

Podziel się opinią

Share
d2sk7dc
d2sk7dc
Więcej tematów