Trwa ładowanie...

Ksiądz wezwał funkcjonariuszy, bo 13-latek nie połknął hostii. Tak wyglądało zgłoszenie na policję

To nie było typowe zgłoszenie. Dyżurny policji w Bełchatowie odebrał telefon od księdza w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez 13-latka. Funkcjonariusz natychmiast wysłał na miejsce patrol. – Zawsze reagujemy, gdy ktoś mówi, że mogło dojść do złamania prawa – mówi Wirtualnej Polsce nadkom. Iwona Kaszewska z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

Share
Ksiądz wezwał funkcjonariuszy, bo 13-latek nie połknął hostii. Tak wyglądało zgłoszenie na policję
Źródło: East News, Fot: Wojciech Stróżyk
d41uub6

Do zdarzenia doszło 28 października w czasie wieczornej mszy w parafii NMP Matki Kościoła i Świętej Barbary w Bełchatowie. Z relacji duchownych wynika, że 13-letni chłopiec wyjął hostię z ust i schował do kieszeni. Oburzeni księża wezwali policję.

- Na telefon dyżurnego komendy zadzwonił ksiądz i powiedział, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych, polegającego na znieważeniu hostii. Dyżurny przyjął zgłoszenie i wysłał funkcjonariuszy. Jeśli jest zgłoszenie dotyczące podejrzenia przestępstwa to musimy wysłać patrol – mówi nadkom. Iwona Kaszewska.

d41uub6

I dodaje: - Dyżurny nie może przez telefon ocenić, co zaszło na miejscu zdarzenia, dlatego wysyła policjantów. Nie znał okoliczności sprawy. Przybyli do kościoła funkcjonariusze rozmawiali z księżmi i z chłopcem. Tłumaczył, że wyjął hostię, bo zabolał go ząb. Później ją połknął.

Do kościoła została wezwana matka 13-latka. - Nic nie wiemy o tym, że ktoś go na siłę trzymał w kościele. Jego matka nie zgłosiła funkcjonariuszom, że ucierpiał fizycznie lub psychicznie. Do tej pory nie złożyła żadnej skargi – mówi nadkom. Iwona Kaszewska.

Interweniujący policjanci stwierdzili, że nie doszło do złamania przepisów. - Pouczyli księży, że mogą zgłosić zawiadomienie do prokuratury – mówi rzeczniczka bełchatowskiej policji.

Jak tłumaczyli później duchowni, obawiali się profanacji hostii. - Mamy specyficzny czas, jesteśmy tuż przed Wszystkimi Świętymi. 31 października jest Halloween i często dochodzi do tego, że grupy osób są wynajmowane, by kraść hostię i dochodzi do profanacji na czarnych mszach świętych. Teraz ostrożność trzeba wzmóc - przestrzegał duchowny w rozmowie z "Super Expressem".

d41uub6

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nowi posłowie na Wiejskiej. Zobacz, co dostali od Kancelarii Sejmu

d41uub6

Podziel się opinią

Share
d41uub6
d41uub6
Więcej tematów