Ksiądz po kolędzie 2019. Ile dać do koperty i jak przygotować się na wizytę?

Ksiądz po kolędzie 2019. Sprawdź, do kiedy będą trwały wizyty duszpasterskie, jak należy się do nich przygotować i ile dać do koperty.

Ksiądz po kolędzie 2019. Ile dać do koperty i jak przygotować się na wizytę?
Źródło zdjęć: © iStock.com

Ksiądz po kolędzie 2019

W całym kraju ruszyli już księża z wizytami duszpasterskimi. Zgodnie z tradycją kolęda rozpoczyna się 27 grudnia, zaraz po świętach Bożego Narodzenia i trwa do święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), które wypada 2 lutego. Podczas wizyt duszpasterskich domy parafian odwiedzi proboszcz lub reprezentujące go osoby np. wikariusze parafialni albo diakoni. W niektórych regionach księżom towarzyszą również ministranci. Informacje na temat terminów i dni wizyt księży ogłaszane są podczas niedzielnych mszy.
Należy zaznaczyć, że jeszcze niedawno odwiedziny księdza stanowiły ważne wydarzenie dla katolickich rodzin. Obecnie z kolędą wiąże się jednak coraz więcej kontrowersji, szczególnie jeżeli chodzi o kwestię pieniędzy.

Kolęda 2019 – ile dać do koperty?

Trzeba pamiętać, iż celem wizyty księdza jest przede wszystkim modlitwa i rozmowa z parafianami oraz pobłogosławienie ich domów. Kolęda daje również szanse duchownemu na poznanie wiernych. Popularnym zwyczajem podczas wizyt duszpasterskich jest przekazywanie koperty z gotówką. To, ile pieniędzy powinno się włożyć do koperty pozostaje jednak kwestią sporną. Nie istnieje żaden oficjalny cennik informujący o tym, ile powinno się w niej znaleźć. Tzw. „koperta” jest tylko i wyłącznie dobrowolnym gestem wiernych, a nie obowiązkowym datkiem. Zdaniem niektórych internautów należy do niej włożyć banknot, jednak nie każdego stać i są rodziny, dla których nawet 10 zł stanowi duży wydatek.

Ksiądz po kolędzie – jak go przyjąć?

Wpuszczając kapłana do mieszkania powinniśmy pamiętać, że jest on gościem. Należy przywitać się, zaprosić go i wprowadzić do pokoju. Znajdujący się w nim stół powinien być nakryty czystym, wyprasowanym obrusem, a zgodnie z tradycją powinny się na nim znaleźć symbole religijne – krucyfiks oraz dwie zapalone świece. Mile wiedziane będzie również położenie w widocznym miejscu Pisma Świętego. Przed przyjęciem księdza należy zadbać o schludny ubiór. Nie wypada witać go w szlafroku lub krótkich spodenkach. W modlitwie powinny brać udział wszystkie znajdujące się w pokoju osoby, a po pokropieniu wnętrza święconą wodą zgodnie z wiarą powinny uczynić one znak krzyża.

ksiądz po kolędzieksiądzkolęda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (80)