Ksiądz od spółek zarobkowych
W Ostrowie Wielkopolskim zakończono renowację pomnika ks. Augustyna Szamarzewskiego, patrona polskiej spółdzielczości i spółek zarobkowych. Poświęcenie monumentu zaplanowano na najbliższą sobotę.
Renowacja pomnika przypadła w roku szczególnym - mija właśnie 110. rocznica śmierci ks. Szamarzewskiego. Urodził się on w Poczdamie, ukończył gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. W 1854 r. zdał maturę i rozpoczął pracę na poczcie w Poznaniu. Rok później ożenił się z Michaliną Kalawską, która wkrótce zmarła. Wtedy wstąpił do seminarium w Gnieźnie. W 1859 r. otrzymał święcenia i osiadł w Środzie jako wikariusz. Był kilkakrotnie aresztowany, karę odbywał w Poznaniu, Berlinie i Kłodzku. W 1864 r. wrócił do Środy i rozpoczął organizowanie spółdzielczości kredytowo-oszczędnościowej.
W 1872 r. działające pod jego kierunkiem spółki przyłączono do Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych, a ks. Szamarzewski został ich patronem. W 1886 r. objął probostwo w Ostrowie, nadal kontynuując pracę na rzecz spółdzielców. Zmarł 8 maja w 1891 roku.
Panorama Ostrowska
(krak/acid)