Ks. prof. Czajkowski: komunikat Nuncjatury nie ogranicza wolności duchownych
Ks. prof. Michał Czajkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego uznał, że komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dotyczący obowiązku przestrzegania przez duchownych prawa kanonicznego "nie jest ograniczaniem wolności działania i wypowiadania się duchownych".
09.01.2006 | aktual.: 09.01.2006 18:42
Jest to po prostu przypomnienie przepisów prawa kanonicznego. Nadużycia zdarzały się i zdarzają, więc tego rodzaju monit był potrzebny - ocenił ks. prof. Czajkowski.
Dodał, że "komentatorzy będą zapewne odnosili ten komunikat przede wszystkim do inicjatyw ks. Rydzyka - i nie pomylą się".
W komunikacie, który został wydany w poniedziałek w kontekście wizyty biskupów polskich w Rzymie w 2005 r., podkreśla się, że duchowni Kościoła katolickiego, niezależnie od sprawowanej aktualnie czy w przeszłości funkcji, są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa kanonicznego, także w zakresie powinności i uprawnień wynikających ze święceń przyjętych w diecezji lub instytucie zakonnym.
"Podejmowanie przez duchownych (osobiście lub przez inne osoby lub instytucje, np. fundacje) czy akceptowanie (także milczące) działań instytucjonalnych w oparciu oáprawo polskie, które w jakikolwiek sposób angażują autorytet Kościoła, wymaga pisemnej zgody własnego ordynariusza, a w przypadku instytucji o zasięgu ogólnopolskim - także zgody Konferencji Episkopatu Polski" - napisano w komunikacie nuncjatury.
Podkreśla się w nim, że działalność podejmowana z pominięciem lub wbrew przepisom prawa kościelnego "uważana jest za bezprawną, szkodliwą dla Kościoła i podlegającą sankcjom kanonicznym, a władzy kościelnej daje podstawy do domagania się naprawienia szkód. Sprawca tych działań pozostaje w konflikcie z prawem kanonicznym i ponosi wszelką odpowiedzialność za jej skutki, w tym również finansowe, cywilnoprawne, karne czy karno-skarbowe".