Trwa ładowanie...
d3fd2qj

Ks. Isakowicz-Zaleski o polskich biskupach. "Mają pełne przepychu rezydencje"

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski krytykuje przepych w polskim Kościele. Mówi o "księżach biznesmenach" i o luksusowych rezydencjach, w jakich mieszkają polscy duchowni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d3fd2qj

- Nie widzę powodu, by np. emerytowani biskupi mieli swoje pełne przepychu rezydencje. Oczywiście - godne warunki. Ale dwory, pałace… takie coś niestety odstręcza wielu ludzi od Kościoła – mówi Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl.

Duchowny przypomina, że w PRL Kościół był pozbawiany własności. Nie mógł prowadzić działalności gospodarczej, a księża nie mieli ubezpieczeń społecznych. - I nagle słuszne prawo restytucji, przywrócenia majątków, sprawiło, że wahadło wychyliło się w drugą stronę. Zaczęły się zwolnienia z podatków, przywileje, wzrosło znaczenie "księży biznesmenów". I co ciekawe – najlepiej im żyło się za SLD – mówi duchowny.

Ks. Isakowicz-Zaleski wyjaśnia, z jakiego powodu do tego doszło. - Postkomuniści zorientowali się, że łatwiej będzie im zwalczać Kościół nie za pomocą kija, ale marchewki. Ustawa państwo-Kościół weszła przecież w życie już pod sam koniec PRL. Kościół nie wypracował tu mechanizmów ochronnych. Ich brak doprowadził potem do skrajnych patologii – mówi duchowny.

d3fd2qj

W piątek zmarł abp Juliusz Paetz. Ks. Isakowicz-Zaleski podkreśla, że należy mu się modlitwa, ale nie należy zapominać o kontrowersjach. - Był osobą niesłychanie kontrowersyjną, która od wielu lat nie powiedziała prawdy o sprawach poważnych. Osobiście zetknąłem się z ks. abp. tylko raz. Natomiast pisałem do niego kilkakrotnie przygotowując książkę „Księża wobec bezpieki”. On był opisany jako kontakt operacyjny Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie Ferno – mówi duchowny.

I dodaje: - Po latach napisał mi dość obszerny list, w którym zaprzeczał kontaktom z SB, natomiast odnosił się też do moich wypowiedzi na temat tego skandalu obyczajowego, który wybuchł w archidiecezji poznańskiej. Chodziło o zarzuty molestowania, jakie księdzu biskupowi postawili poznańscy księża i klerycy. I list ten był próbą wywarcia presji, bym na ten temat więcej nie pisał. Jeśli chodzi o abp. Paetza przypomnę, że te informacje o skandalu z biskupem były blokowane, niedopuszczane do papieża.

Ks. Isakowicz-Zaleski w tym kontekście krytykuje polski Kościół: - Z przykrością muszę stwierdzić, że polski Kościół nie ma tych mechanizmów, albo są one słabe i niewystarczające. To jak z chorobą nowotworową. Jednak szybkie wdrożenie terapii może sprawić pełne wyleczenie. Brak odpowiedniej reakcji prowadzi do tragedii.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Przecieki ws. expose Morawieckiego. Rzecznik rządu potwierdza

d3fd2qj

Podziel się opinią

Share

d3fd2qj

d3fd2qj
Więcej tematów