PolskaKs. Adam Boniecki otrzymał Polską Nagrodę Europejską

Ks. Adam Boniecki otrzymał Polską Nagrodę Europejską

Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego"
ksiądz Adam Boniecki został tegorocznym laureatem Polskiej Nagrody
Europejskiej przyznawanej przez Fundację im. Roberta Schumana
podczas corocznych Spotkań Europejskich.

Ks. Adam Boniecki otrzymał Polską Nagrodę Europejską
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

To jest nagroda dla całego "Tygodnika Powszechnego", to także dowód na to, że pismo nie obraca się w pustce; że jest potrzebne i zauważone - powiedział ksiądz Boniecki odbierając nagrodę w Warszawie podczas niedzielnej Parady Schumana.

Zaapelował do polityków budujących Unię Europejską, aby nie tworzyli "Europy dobrobytu dla siebie, która ogrodzona jest kordonem sanitarnym". Po co budujemy tę przestrzeń, aby świat był trochę lepszy - podkreślił.

Jak dodał redaktor naczelny "TP", "jesteśmy blisko sprawy jedności europejskiej", bo - jego zdaniem - wartości te są obecne "bez względu na to, czy o nich się pisze, czy nie".

Nagrodę księdzu Bonieckiemu wręczała ubiegłoroczna laureatka polska komisarz Unii Europejskiej Danuta Huebner. Zawsze od księdza Adama słychać dobre słowo, wtedy kiedy wokół nas robi się smutno, kiedy tracimy nadzieję - mówiła. Jak przyznała, często ma wrażenie, że ksiądz Boniecki "unosi się zawsze metr nad ziemią i widzi więcej niż my wszyscy".

Szefowa polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Róża Thun podziękowała tegorocznemu laureatowi "za prostowanie naszych dróg do Europy, nawet tych niewygodnych".

Po wręczeniu nagrody wszyscy zebrani odśpiewali "Odę do radości", hymn Unii Europejskiej.

Fundacja im. Roberta Schumana, to organizator XII Polskich Spotkań Europejskich i współorganizator Parady Schumana - kilkuset osobowego, barwnego korowodu, który w niedzielę przeszedł z Placu Konstytucji ul. Marszałkowską przed Pałac Kultury i Nauki.

Polska Nagroda Europejska została wręczona po raz dziesiąty. W ubiegłych latach jej laureatami byli m.in. były główny negocjator Polski z UE Jan Kułakowski, były szef UKIE Jacek Saryusz-Wolski, brytyjski historyk Norman Davies i Adam Małysz.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)