PolskaKrzyżacy pokonani po raz kolejny pod Grunwaldem

Krzyżacy pokonani po raz kolejny pod Grunwaldem

Jak przed wiekami w rozegranej
inscenizacji bitwy pod Grunwaldem wojska polskie i litewskie pod
wodzą króla Władysława Jagiełły rozgromiły wojska krzyżackie.

W bitwie poległ Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Urlich von Jungingen.

W inscenizacji największej bitwy średniowiecznej Europy z 15 lipca 1410 roku uczestniczyło ponad tysiąc rycerzy z Polski i Europy. Widowisko, które przebiegło zgodnie z historycznym scenariuszem, obejrzało z okolicznych wzgórz kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Znakiem do rozpoczęcia bitwy były wystrzały z armat. Do króla Jagiełły przybyli posłowie krzyżaccy, którzy wręczyli mu dwa miecze, aby wojsko polskie nie kryło się w zaroślach, ale wyszło na pole walki. Gdy król przyjął miecze na znak zwycięstwa, polscy rycerze odśpiewali Bogurodzicę i do boju ruszyli rycerze.

Najpierw szala zwycięstwa przechylała się na stronę Krzyżaków. Były tak dramatyczne momenty jak: obrona krakowskiej chorągwi z orłem w koronie i atak Krzyżaków na polskiego króla. Król Jagiełło wyszedł z tego zwycięsko i kazał do walki wyprowadzić nowe chorągwie, które ruszyły do boju, by złamać opór Krzyżaków.

Tegoroczna inscenizacja w 598. rocznicę bitwy pod Grunwaldem była świętem wszystkich polskich bractw rycerskich, które przygotowywały się do niej cały rok. Rycerze przyjechali do Grunwaldu na kilka dni przed bitwą i zamieszkali w wybudowanej przez siebie osadzie.

Na sobotni wieczór na polach grunwaldzkich zaplanowano koncert muzyki dawnej i grunwaldzki turniej konny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)