Krzysztof Wodiczko w Centrum Sztuki Współczesnej
W Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w środę o godzinie 18.00 odbędzie się
wykład Krzysztofa Wodiczki zatytułowany "POMNIKOTERAPIA".
22.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Twórczość Wodiczki jest pokazywana w renomowanych miejscach sztuki na całym świecie. On sam zaś wychodzi ze swymi działaniami poza obszar galerii i sal ekspozycyjnych, poruszając się w dziedzinie określanej najczęściej jako "Sztuka publiczna".
Znany jest jako autor prac dotykających problematyki społecznej, politycznej i etycznej.
Głośna seria "Projekcji Publicznych" - monumentalnych projekcji na symbolicznych pomnikach i budynkach miast kilku kontynentów - ujawnia ukryte sensy i napięcia, m.in. znak swastyki na Ambasadzie RPA w Londynie (1985), dłonie zaciśnięte wokół stalowych krat na budynku Sądu Federalnego w Londynie (1983).
Cały cykl jego projektów i realizacji ("Pojazd bezdomnego", "Poliscar", "Laska emigranta") łączy się z sytuacją dyskryminowanych grup społecznych, równocześnie należąc do sfery designu czy nawet wzornictwa przemysłowego.
K. Wodiczko wykładał w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Politechnice Warszawskiej oraz licznych uczelniach w Kanadzie, USA i Francji. W 1998 otrzymał prestiżową nagrodę "Hiroshima Art Prize", przyznawaną za osiągnięcia w sztuce i wkład w budowę światowego pokoju. (mk)