Trwa ładowanie...

Krzysztof Szczerski: w Pekinie nie będzie porozumienia ws. partnerstwa nuklearnego

W Pekinie nie będzie porozumienia ws. nuklearnej technologii w Polsce - powiedział w Suzhou prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Dodał, że Chiny promują taką koncepcję, ale jeśli kiedykolwiek jest ona do zrealizowania, to w dalekiej przyszłości.
Share
Prezydent RP Andrzej Duda i premier Chin Li Keqiang podczas spotkania w Suzhou
Prezydent RP Andrzej Duda i premier Chin Li Keqiang podczas spotkania w SuzhouŹródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d3d0x9q

Dziennikarze PAP i Polskiego Radia pytali ministra Szczerskiego o informacje pojawiające się w niektórych chińskich mediach, że przy okazji szczytu gospodarczego szesnastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin "16+1" mogą być podpisane umowy ws. finansowania i budowy polskiej elektrowni jądrowej.

Szczerski powiedział, że w środę w obecności prezydenta Chin Xi Jinpinga będą podpisywane porozumienia, ale "tam nie ma oczywiście porozumienia dotyczącego nuklearnej technologii w Polsce".

Natomiast - zaznaczył - jest oczywiście bardzo duży element promocji strony chińskiej, która bardzo na to nalega, zabiega i promuje koncepcję partnerstwa nuklearnego. Dodał, że chodzi o połączenie chińsko-francuskiej oferty, którą złożono już Wielkiej Brytanii. - A teraz strona chińska bardzo chciałaby powtórzyć tę ofertę dla naszej części Europy - powiedział.

d3d0x9q

- Ale to jest oferta chińska, która jeśli w ogóle kiedykolwiek zostałaby zrealizowana, to w dalekiej przyszłości - zaznaczył. Dodał, że nie po to polska delegacja na czele z prezydentem przyjechała obecnie do Chin.

Szczerski dodał, że w środę ma zostać m.in. podpisane memorandum ws. koncepcji "Jednego Pasa, Jednej Drogi".

Prezydent Andrzej Duda przebywa z kilkudniową wizytą w Chinach. W grupie "16+1", oprócz Chin, znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Podczas czwartego szczytu w Suzhou większość krajów była reprezentowana przez premierów. Chorwację reprezentował przewodniczący parlamentu, a Rumunię i Słowację - wicepremierzy.

d3d0x9q

Podziel się opinią

Share
d3d0x9q
d3d0x9q
Więcej tematów