Trwa ładowanie...

Krzysztof Penderecki nie żyje. Wspierał młodych artystów. "Radował się z każdego koncertu"

Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor, dyrygent i pedagog, odszedł w niedzielny poranek po długiej i ciężkiej chorobie. Był zawsze blisko młodych artystów - to z jego inicjatywy powstało Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach. - Z wielką radością przyjeżdżał do Centrum i niezwykle się cieszył, kiedy widział, jak młodzież się tu rozwija - mówi WP Adam Balas dyrektor Centrum.

Krzysztof Penderecki nie żyje. Wspierał młodych artystów. "Radował się z każdego koncertu"Źródło: PAP/EPA
d1tipti
d1tipti

Krzysztof Penderecki odszedł w niedzielę nad ranem w wieku 86 lat. Jego utwory muzyczne były wykorzystywane przez największych twórców filmowych, m.in: Davida Lyncha, Stanleya Kubricka czy Martina Scorsese.

- Odejście pana profesora to szok dla całego świata kultury, również dla nas, Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach jego imienia - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską dyrektor Centrum, Adam Balas. - Bardzo wiele mówi się teraz o Krzysztofie Pendereckim jako wielkiej postaci muzyki polskiej i światowej. Słusznie, bo rzeczywiście ranga dzieł profesora jest olbrzymia i wyjątkowa w skali nie tylko polskiej i europejskiej, ale także światowej - dodał.

Zawsze blisko młodych artystów

- Chciałbym wobec tego wspomnieć pana profesora nieco inaczej. Jako człowieka, który zawsze był blisko młodych muzyków. Pozostawił po sobie między innymi Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach. To miejsce dedykowane młodym artystom i będzie służyło przyszłym pokoleniom - powiedział Balas.

d1tipti

I wspomniał wielką radość z jaką Krzysztof Penderecki przyjeżdżał do Lusławic. - Mam w pamięci taką scenę, kiedy w Centrum utworzyliśmy Lusławicką Orkiestrę Talentów. To młodzi muzycy w wieku 9-12 lat i pan profesor z każdym z tych dzieciaków witał się osobiście. Zaprosił ich na poczęstunek, pokazał im park i dwór. Cieszył się, kiedy widział, jak młodzież się tu rozwija. Radował się z każdego koncertu, który się tam odbywał, z każdego programu edukacyjnego - wspomniał dyrektor Centrum.

- To był niezwykle ciepły człowiek - podsumował Adam Balas.

Krzysztof Penderecki nie żyje. Kompozytor miał 86 lat

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, które ukończył w 1958 r.

Na arenie międzynarodowej pojawił się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień. Do nagrodzonych utworów artysty należą m.in. "Strofy", "Emanacje", "Psalmy Dawida" na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Kompozycja "Strofy" była pierwszym utworem granym w całej Europie.

d1tipti

Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Krzysztofa Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.

Zobacz też: Niekontrolowana sytuacja w szpitalach? "Przecież po coś jest ta służba zdrowia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1tipti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1tipti
Więcej tematów