Krzysztof Penderecki nie żyje. Minister kultury: wielka i niepowetowana strata
Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor, dyrygent i pedagog, zmarł 29 marca nad ranem. "Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę" - napisał na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Złożył kondolencje rodzinie kompozytora
29.03.2020 | aktual.: 30.03.2020 13:15
Krzysztof Penderecki odszedł w niedzielę nad ranem w wieku 86 lat. Jego utwory muzyczne były wykorzystywane przez największych twórców filmowych, m.in: Davida Lyncha, Stanleya Kubricka czy Martina Scorsese.
"Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki - najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone" - napisał na Twitterze Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
"Czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury nadawał jej wymiar uniwersalny. Ciepły i dobry człowiek. Jego Bliskim składam serdeczne kondolencje" - dodał Gliński.
Krzysztof Penderecki nie żyje. Kompozytor miał 86 lat
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, które ukończył w 1958 r.
Na arenie międzynarodowej pojawił się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień. Do nagrodzonych utworów artysty należą m.in. "Strofy", "Emanacje", "Psalmy Dawida" na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Kompozycja "Strofy" była pierwszym utworem granym w całej Europie.
Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Krzysztofa Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl