Krzysztof Penderecki nie żyje. Minister kultury: wielka i niepowetowana strata
Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor, dyrygent i pedagog, zmarł 29 marca nad ranem. "Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę" - napisał na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Złożył kondolencje rodzinie kompozytora
Krzysztof Penderecki odszedł w niedzielę nad ranem w wieku 86 lat. Jego utwory muzyczne były wykorzystywane przez największych twórców filmowych, m.in: Davida Lyncha, Stanleya Kubricka czy Martina Scorsese.
"Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki - najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone" - napisał na Twitterze Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
"Czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury nadawał jej wymiar uniwersalny. Ciepły i dobry człowiek. Jego Bliskim składam serdeczne kondolencje" - dodał Gliński.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Krzysztof Penderecki nie żyje. Kompozytor miał 86 lat
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, które ukończył w 1958 r.
Na arenie międzynarodowej pojawił się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień. Do nagrodzonych utworów artysty należą m.in. "Strofy", "Emanacje", "Psalmy Dawida" na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Kompozycja "Strofy" była pierwszym utworem granym w całej Europie.
Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Krzysztofa Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.
Zobacz też: Padło pytanie o testy. Profesor: "kompletna ruina służby zdrowia"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski