Trwa ładowanie...
d3zmtz9

Krzysztof Łapiński: Kaczyński premierem? Jeśli są takie koncepcje, to czas to zweryfikuje

Nie wiem, co się mówi w PiS. Mówię serio. Pracuję w Kancelarii Prezydenta - stwierdził Krzysztof Łapiński pytany o krążące w PiS plotki o tym, że za miesiąc fotel premiera obejmie szef tego ugrupowania Jarosław Kaczyński. Zaprzeczył też informacjom, by prezes PiS proponował prezydentowi przejęcie odpowiedzialności za politykę zagraniczną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński: nie wiem, co się mówi w PiS
Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński: nie wiem, co się mówi w PiS (PAP, Fot: Barłomiej Zborowski)
d3zmtz9

- Nie słyszałem, by taka propozycja padła podczas rozmów między prezydentem a prezesem - stwierdził rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w programie "Gość Radia ZET" pytany o rzekomą propozycję Jarosława Kaczyńskiego, o której pisał m.in. dziennik "Fakt", a wcześniej tygodnik "Newsweek". Prezydent, w zamian za ustępstwa w kwestii wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, miałby otrzymać możliwość obsadzenia stanowiska szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Pamiętajmy, że zgodnie z Konstytucją, prezydent uczestniczy także w polityce zagranicznej, w porozumieniu z premierem i właściwym ministrem - dodał Łapiński.

O zwiększeniu roli prezydenta w polityce zagranicznej Jarosław Kaczyński mówił wcześniej, m.in. w wywiadzie dla "Gazety Polskiej". Lider Prawa i Sprawiedliwości wyznał w wywiadzie, że chciałby, aby obowiązywał model wypracowany przez Lecha Kaczyńskiego - prezydent mógłby przejąć część obowiązków ministra. Dopytywany o ten wywiad rzecznik prezydenta zapewniał, że "taka propozycja nie padła".

d3zmtz9

- Jeśli pan prezes i pan prezydent znowu się spotkają i będą rozmawiać, to o różnych rzeczach pewnie mogą rozmawiać - dodał jednak Łapiński.

Zobacz także:* Spotkanie Duda - Kaczyński. Zapytaliśmy Polaków, kto według nich postawi na swoim*

- Wiemy, że prawdopodobnie za miesiąc rządu Beaty Szydło nie będzie i będzie rząd Jarosława Kaczyńskiego - mówił Konrad Piasecki, pytając Krzysztofa Łapińskiego o możliwe przejście szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego do MSZ.

d3zmtz9

- Wczoraj sam zainteresowany odpowiedział nie tyle, że nie chce, co że się nie wybiera. Pan widzę, że już zna dobrze przyszłość, co będzie za miesiąc czy dwa - odpowiedział Łapiński.

Piasecki stwierdził, że w PiS mówi się, że za miesiąc to prezes zostanie szefem rządu, na co rzecznik prezydenta odpowiedział: "Nie wiem, co się mówi w PiS". - Mówię serio. Pracuję w Kancelarii Prezydenta - dodał Łapiński.

- Ale o różnych spekulacjach to słyszymy od dwóch lat. I pan, i ja czytamy, słyszymy… - mówił Łapiński naciskany przez prowadzącego program. - To poczekajmy ten miesiąc, czy dwa i wszystko się okaże, jeśli są takie koncepcje, czas to zweryfikuje. Dziś szefem MSZ jest minister Waszczykowski. Żaden wniosek nie wpłynął do kancelarii w tej sprawie - dodał.

d3zmtz9

Krzysztof Łapiński pytany był także o poprawki PiS do prezydenckich projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Konrad Piasecki próbował się dowiedzieć, jakie zmiany proponuje parlamentarna większość sejmowa. - Ten temat jest analizowany przez prawników, przez prezydenta i myślę, że na spotkaniu w piątek pana prezydenta z panem prezesem PiS to będzie jasne - stwierdził Łapiński. - Ani mi nie wolno, ani myślę, że też niegrzecznie by było, gdybym na dwa dni przed spotkaniem mówił, co prezydent powie, czy też, jakie zdanie o tych poprawkach wyrazi - dodał.

Prowadzący program starał się także dowiedzieć, czy prezydent podjąłby się mediacji w sporze między lekarzami rezydentami a rządem. - To by musiało też wynikać z pewnego oczekiwania dwóch stron, bo mediacja ma sens wtedy, kiedy dwie strony uznają, że… - stwierdził Łapiński.

- Czyli to, że lekarze proszą to mało, jeszcze rząd powinien prezydenta poprosić - dopytywał Piasecki. - Nie, w sensie mediacja ma wtedy sens, kiedy dwie strony uznają, że ta osoba, do której się zwracają może mediować. Bo inaczej mediacja nie ma sensu - odparł rzecznik prezydenta.

Źródło: Radio ZET

d3zmtz9

Podziel się opinią

Share
d3zmtz9
d3zmtz9
Więcej tematów