Trwa ładowanie...
06-03-2004 15:20

Krzysztof Janik nowym szefem SLD

Nowym przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej został Krzysztof Janik. W drugiej turze
głosowania poparło go 294 delegatów. Na jego kontrkandydata Marka
Dyducha głosowały 174 osoby.

Krzysztof Janik nowym szefem SLDŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d4lp2h5
d4lp2h5

Bezwzględna większość niezbędna do wyboru wynosiła 235 głosów.

W pierwszej turze na Krzysztofa Janika głosowało 191 delegatów. A na Marka Dyducha 129. Krzysztof Janik obecnie pełni funkcję przewodniczącego klubu parlementarnego SLD. Marek Dyduch jest sekretarzem generalnym tej partii.

Kolejne miejsca pod względem liczby uzyskanych głosów w pierwszej turze zajęli: Jacek Piechota (82 głosy), Andrzej Celiński (62) oraz Wiesław Ciesielski (17). Oddano 481 ważnych głosów, wymagana bezwzględna większość wynosiła 241 głosów.

Jolanta Banach wycofała swoją kandydaturę przed głosowaniem.

d4lp2h5

Do zwycięstwa kandydat potrzebował 50% ważnych głosów plus jeden głos.

Banach (kiedy jeszcze kandydowała) i Celiński poprosili, by przed wyborami doszło do przegłosowania uchwały, którą zgłosił Marek Borowski m.in. o zwołaniu nadzwyczajnego kongresu partii i rozdziale funkcji rządowych i kierowniczych w partii. Prowadzący obrady Leszek Miller, który zrezygnował na począku konwencji z kierowania partią powiedział, że przyjęcie uchwały Borowskiego nie jest możliwe, bo w przyjętym już regulaminie konwencji ustalono, że projekty uchwał rozważane będą już po przeprowadzeniu wyborów przewodniczącego.

"Nie wiem, jak kieruje się partią, ale wiem, jak dotrzymać słowa" - powiedziała Banach, uzasadniając decyzję o wycofaniu swojej kandydatury na szefa partii.

Wcześniej delegaci na konwencję udzielili absolutorium członkom zarządu partii. Najwięcej głosów otrzymał minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. W czołówce był też przewodniczący klubu parlamentarnego SLD Krzysztof Janik, a najmniej głosów otrzymała szefowa gabinetu politycznego premiera, Aleksandra Jakubowska, która tylko nieznacznie przekroczyła próg, potrzebny do uzyskania absolutorium.

d4lp2h5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lp2h5
Więcej tematów