Trwa ładowanie...
kontrmiesięcznica

Krzyczeli do Jarosława Kaczyńskiego: "kłamca". Sąd: nie złamali prawa

Policja zarzucała uczestnikom czerwcowej kontrmanifestacji, że przeszkadzali w obchodach miesięcznicy smoleńskiej. Sąd jednak umorzył sprawę.

Share
Krzyczeli do Jarosława Kaczyńskiego: "kłamca". Sąd: nie złamali prawa
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d2vksmg

Warszawski sąd stanął po stronie demonstrujących. Orzekł, że trzech uczestników czerwcowej kontrmiesięcznicy smoleńskiej, którzy krzyczeli do Jarosława Kaczyńskiego: "kłamca!", nie popełnili wykroczenia.

O sprawie donosi "Newsweek". Wniosek do sądu skierowała policja. Dotyczył wykroczenia z art. 52 par. 2 pkt 1, który mówi: kto przeszkadza lub usiłuje przeszkodzić w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

d2vksmg

"Nawet jeśli policja słyszała ich okrzyki, to nie sposób im zarzucić, że słyszał je Jarosław Kaczyński. (...) Same okrzyki to nie wykroczenie" - podkreślał we wtorek w sądzie mecenas Jarosław Kaczyński. Przekonał sędziego Łukasza Bilińskiego, który podjął decyzję o umorzeniu sprawy.

Zobacz także: "Kto nami rządzi?” Czy Polacy nienawidzą wszystkich? Jan Żaryn: „Musi być gorzej, żeby było lepiej”

Jak uzasadnił, uczestnicy demonstracji nie przeszkadzali w obchodach miesięcznicy, tylko skorzystali z prawa do wolności słowa i wyrażania poglądów. Jak dodał, o przeszkadzaniu można by było mówić, gdyby protestujący zakłócili drugie zgromadzenie - przeszkodzili w przemówieniach, uniemożliwili przejście uczestnikom czy ich zaatakowali.

"Okrzyki na ulicach to spieranie się, to debata publiczna, a nie przeszkadzanie innemu zgromadzeniu. Wznoszono okrzyki, ale nie po to, by przeszkadzać, ale wyrazić krytyczne poglądy" – zaznaczył sędzia.

Kontrmanifestacja - zorganizowana przez Obywateli Solidarnych w Akcji i Obywateli RP - była legalnym zgromadzeniem. Jej uczestnicy, jak co miesiąc, protestowali przeciwko wykorzystywaniu katastrofy smoleńskiej do celów politycznych.

Źródło: "Newsweek"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vksmg

Podziel się opinią

Share
d2vksmg
d2vksmg
Więcej tematów