Trwa ładowanie...
dc20tse
31-08-2008 04:19

Kryzys polityczny na Węgrzech - będą przedterminowe wybory?

Węgierski Opozycyjny Związek Wolnych Demokratów (SZDSZ) odmówił poparcia dla rządowego programu reform gospodarczych. Decyzja węgierskich liberałów może oznaczać dymisję socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanyia i otwiera drogę do przedterminowych wyborów parlamentarnych.

dc20tse
dc20tse

Po dwudniowym posiedzeniu kierownictwa Wolnych Demokratów, przewodniczący ugrupowania oświadczył, że liberałowie nie poprą w Zgromadzeniu Narodowym programu reform gospodarczych socjalistycznego rządu. Zdaniem Gabora Fodora, program został skonstruowany tak, by "chronił węgierskiego premiera, a nie obywateli Węgier".

Decyzja liberałów oznacza, że mniejszościowy rząd socjalistów nie uzyska w parlamencie wystarczającej liczby głosów. Premier Ferenc Gyurcsanyi zapowiedział, że - w przypadku odrzucenia ustawy budżetowej, połączonej z planowanymi reformami - ustąpi z zajmowanego stanowiska i nie wykluczył rozpisania przedterminowych wyborów.

Najnowsze sondaże - opublikowane 25 sierpnia przez węgierską agencję Marketing Centrum - sugerują, że rozpisania przedterminowych wyborów domaga się aż 55% ankietowanych, którzy popierają prawicowy Fides Viktora Orbana. Liczba zwolenników Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) nie przekracza natomiast 29%. Gdyby te sondaże okazały się wiarygodne, węgierska prawica mogłaby w przypadku przedterminowych wyborów samodzielnie sformować większościowy rząd.

W przypadku przedterminowych wyborów, liberałowie nie przekroczyliby 5% progu wyborczego. Dlatego liderzy Związku Wolnych Demokratów wahają się z udzieleniem poparcia Orbanovi.

dc20tse

Związek Wolnych Demokratów (SZDSZ) zerwał 30 kwietnia koalicję z Węgierską Partią Socjalistyczną (MSZP) i przeszedł do opozycji. Powodem odejścia liberałów z rządu stał się konflikt wokół służby zdrowia.

"Demokraci", którzy byli autorami pakietu reform gospodarczych i socjalnych, poczuli się urażeni, gdy premier odwołał minister Agnes Horvath po przegranym referendum w sprawie obowiązkowych opłat za wizyty u lekarza i prywatyzacji systemu ubezpieczeń społecznych.

dc20tse
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc20tse
Więcej tematów