Trwa ładowanie...

Kryzys na Malediwach. Wprowadzono stan wyjątkowy

Malediwy pogrążone w kryzysie politycznym w poniedziałek wprowadziły 15-dniowy stan wyjątkowy. Kilka godzin po jego ogłoszeniu policja aresztowała byłego prezydenta Maumuna Abdula Gajuma, przyrodniego brata obecnego przywódcy.

Kryzys na Malediwach. Wprowadzono stan wyjątkowyŹródło: iStock.com
dmezb29
dmezb29

Sąd Najwyższy Malediwów w piątek nakazał zwolnienie z aresztu przedstawicieli opozycji oraz uznał proces byłego prezydenta Mohameda Nasheeda za niekonstytucyjny. Wyrokowi nie podporządkował się rząd.

Przez weekend na islamskim archipelagu trwały protesty opozycji, która nawoływała "społeczność międzynarodową do wsparcia wykonania orzeczenia sądu", podaje portal rmf24.pl powołując się na agencje prasową Deutsche Presse-Agentur (DPA).

Z kolei telewizja BBC informuje, że rząd zawiesił parlament i nakazał armii stawić opór wszelkim posunięciom Sądu Najwyższego, "mającym na celu obalenie władzy prezydenta Yameena".

Prezydent Malediwów Abdulla Yameen wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że w czasie stanu wyjątkowego "pewne prawa będą ograniczone, ale usługi i biznes nie ucierpią".

dmezb29

Z kolei rząd zapewnił "wszystkich obywateli kraju oraz społeczność międzynarodową, że zagwarantowane zostanie bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom i obcokrajowcom przebywającym na Malediwach".

Malediwy stały się wielopartyjną demokracją w 2008 roku. W 2013 roku Yameen "wygrał w kontrowersyjnych wyborach z Nasheedem", który został skazany dwa lata później za "nakazanie aresztowania sędziego" - przypomina DPA. Ten wyrok został potępiony przez społeczność międzynarodową; Nasheed otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii, a obecnie przebywa na Sri Lance.

Agencja DPA zauważa, że napięcia polityczne już wpłynęły na turystykę, główne źródło dochodów Malediwów.

Żródło: rmf24.pl

dmezb29
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmezb29
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj