Trwa ładowanie...

Kryzys na granicy. Duda: Polska nie uzna żadnych ustaleń podjętych ponad naszymi głowami [NA ŻYWO]

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej wciąż trwa. "Łukaszenka podstawił pierwsze autobusy, do których wsiadają migranci i odjeżdżają. Koczowisko pod Kuźnicą powoli pustoszeje" - poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jego zdaniem "wygląda na to, że Łukaszenka przegrał tę bitwę". Głos w sprawie zabrał Andrzej Duda. - Powiedziałem prezydentowi Niemiec, że Polska nie uzna żadnych ustaleń ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, które zostaną podjęte ponad naszymi głowami - przekazał prezydent. Po południu doszło jednak do kolejnej rozmowy Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką.

Kryzys na granicy. Prezydent Andrzej Duda: Polska nie uzna żadnych ustaleń podjętych ponad naszymi głowami Kryzys na granicy. Prezydent Andrzej Duda: Polska nie uzna żadnych ustaleń podjętych ponad naszymi głowami Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d16hog7
d16hog7

Środa na granicy. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z wydarzeń związanych z kryzysem migracyjnym.

Trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. W środę prezydent Andrzej Duda przekazał, że "Polska nie uzna żadnych ustaleń podjętych ponad naszymi głowami". Po południu doszło jednak do kolejnej rozmowy pomiędzy kanclerz Angelą Merkel a Alaksandrem Łukaszenką. Wieczorem z niemiecką polityk rozmawiał z kolei premier Mateusz Morawiecki. "Tematem była ścisła niemiecko-polska współpraca w sprawie niepokojącej sytuacji na granicy białorusko-unijnej" - poinformował wieczorem rzecznik rządu w Berlinie. Zbieramy dla Was najnowsze informacje.

Trwa łączenie
22:27, 17.11.2021


Komentuj
22:08, 17.11.2021

"Elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś i Rosję jest  dezinformacja – niestety nie brakuje jej także w mediach w krajach Unii  Europejskiej, dlatego robię wszystko, żeby przedstawiać nasze stanowisko  w mediach całej Europy" - napisał premier w środę w mediach społecznościowych. 


Komentuj
22:04, 17.11.2021
Komentuj
21:47, 17.11.2021

"Patrolujemy granicę wzdłuż Bugu!" - przekazali w mediach społecznościowych żołnierze WOT.

Komentuj
21:33, 17.11.2021

- Polska ma gwarancje bezpieczeństwa i na mocy art. 5 NATO jesteśmy zobowiązani do obrony Polski - podkreślał Johnson.



Komentuj
21:31, 17.11.2021

W środę brytyjski premier Boris Johnson został zapytany przez szefów komisji w Izbie Gmin, jaką pomoc wojskowa może być udzielona Ukrainie i Polsce.


- Rosja musi wiedzieć, że koszt jakiejkolwiek złej kalkulacji na granicach Polski i Ukrainy będzie ogromny, a błędem byłoby, gdyby myślała, iż może cokolwiek zyskać poprzez wojskowe awanturnictwo - tłumaczył szef brytyjskiego rządu.

Komentuj
21:28, 17.11.2021

- Dla USA Polska od dawna jest przyjacielem, ważnym sojusznikiem i strategicznym partnerem. Z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, silna, bezpieczna, demokratyczna Polska jest ważna dla stabilności regionu. Jest to zwłaszcza widoczne dziś, kiedy trwa kryzys na granicy - przekazała Robin L. Dunnigan.

1
21:27, 17.11.2021

- Kryzys na granicy polsko-białoruskiej to sprawa dla Europy i wyzwanie dla USA - przekazała Robin L. Dunnigan, zastępca asystenta stanu USA ds. Europy środkowej i wschodniej. - To nie jest problem między Białorusią a Polską, to problem między Białorusią i Europą, problem dla Unii Europejskiej i wyzwanie dla nas - podkreślała amerykańska polityk.



Komentuj
20:57, 17.11.2021

Według nieoficjalnych doniesień na terenach przygranicznych powstać ma także polowe centrum prasowe, w którym media będą mogły prowadzić relacje prasowe. "Rząd rozważa także ustawienie na stałe kamery przy granicy, która będzie rejestrowała za żywo całą sytuację" - czytamy w artykule "Wprost".

Komentuj
20:56, 17.11.2021

W związku z przyjętą przez Sejm nowelizacją o ochronie granicy państwowej prawdopodobnie od grudnia na tereny przygraniczne powrócą dziennikarze.


– Przywożeni na granicę dziennikarze będą pod stałą ochroną strażników ze względów bezpieczeństwa. Nie może dochodzić do sytuacji, w których padają strzały, a strażnicy są rozpraszani zachowaniem reporterów, którzy akurat wtedy chcą zrobić dobre ujęcie aparatem. Na granicy muszą panować jasne zasady. A zgodnie z nimi dziennikarze nie będą mogli biegać samopas po lesie – mówi nieoficjalnie jeden z rządowych polityków w rozmowie z "Wprost".

Komentuj
20:54, 17.11.2021
Komentuj
20:45, 17.11.2021

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. "Podczas rozmowy przekazałem informację o sytuacji na północnej i wschodniej granicy Ukrainy. Omówiliśmy także możliwość unijnej pomocy w ochronie ukraińsko-białoruskiej granicy" - poinformował w mediach społecznościowych Zełenski.

Komentuj
20:30, 17.11.2021

"Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał dzisiaj z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowa dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz koordynacji reakcji unijnej na aktualny etap kryzysu na zewnętrznych granicach UE" - przekazał z kolei rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller.

Komentuj
20:28, 17.11.2021

"Kanclerz Angela Merkel zadzwoniła do premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem była ścisła niemiecko-polska współpraca w sprawie niepokojącej sytuacji na granicy białorusko-unijnej. Kanclerz podkreśliła pełną solidarność Niemiec z Polską" - przekazał rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Komentuj
20:24, 17.11.2021

Dziennikarze zostaną wkrótce dopuszczeni na granicę?


- Pamiętam, jaki był przekaz, także państwa stacji, podczas relacjonowania wydarzeń spod granicy. Nie miał on nic wspólnego z obiektywnym, prawdziwym przekazem. Był on stronniczy i wymierzony w polski rząd. To było głębokie świadectwo nieodpowiedzialności, także państwa mediów, za tę sytuację na granicy. My tej sceny Alaksandra Łukaszenki nie będziemy Państwu udostępniać. Koniec, kropka - przekazał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w "Kropce nad i" na antenie TVN24.

Komentuj
20:11, 17.11.2021

- Powinno to otworzyć oczy wszystkim tym, którzy jeszcze nie zrozumieli, że przepływy migracyjne można wykorzystać do celów politycznych, przeciwko Unii Europejskiej, aby coś w ten sposób uzyskać. Musimy przygotować się na kolejne takie sytuacje, które mogą pojawić się dość szybko - przekazał dyrektor Leggeri.

Komentuj
20:11, 17.11.2021

Unia Europejska musi przygotować się na inne kryzysy migracyjne, podobne do tych na granicach między Grecją a Turcją lub między Polską a Białorusią - powiedział w środę w Warszawie aw rozmowie z agencją AFP Fabrice Leggeri, dyrektor wykonawczy Frontexu.


- To nie pierwszy raz, kiedy UE ma do czynienia z takimi próbami, które możemy nazwać szantażem geopolitycznym czy zagrożeniem hybrydowym - tłumaczył.


Komentuj
20:06, 17.11.2021

- Wiedzieliśmy z wyprzedzeniem o tej rozmowie. Pozostają jednak wątpliwości co do jej skutków - przekazał Szynkowski vel Sęk.

Komentuj
20:05, 17.11.2021

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk na antenie TVN24 nazwał rozmowę telefoniczną Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką "jej indywidualną inicjatywą".

1
19:48, 17.11.2021
Komentuj
19:27, 17.11.2021

"Libańskie władze lotnicze wprowadzają ograniczenia dla podróżnych na linii Bejrut-Mińsk eliminując tych, którzy mogliby wzmocnić szlak migracyjny organizowany przez służby białoruskie" - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora służb specjalnych.

Komentuj
19:24, 17.11.2021

Setki imigrantów, w tym kobiety i dzieci, zostały przeniesione we wtorek przez służby białoruskie z obozów w lesie na granicy polsko-białoruskiej do ogromnego magazynu. Imigrant z Iraku w rozmowie z reporterką Sky News powiedział, że nie jest pewien, co będzie działo się dalej, ale wszyscy usłyszeli, że zostaną odesłani do domu. Więcej informacji tutaj.

Komentuj
19:21, 17.11.2021

W środę kanclerz Angela Merkel przeprowadziła kolejną telefoniczną rozmowę z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką.


"Kanclerz Angela Merkel łamie wszelkie zasady UE, samodzielnie rozmawiając z Mińskiem i Moskwą. Jej zachowanie przypomina najgorsze momenty historii, gdy traktowano kraje Europy Środkowej jako obiekty politycznego handlu. Nie może być zgody Polski na takie postępowanie Niemiec" - skomentowała w mediach społecznościowych była premier i europosłanka PiS Beata Szydło.

Komentuj
19:16, 17.11.2021

"Jutro w Warszawie spotkam się z szefem niemieckiego MSW Horstem Seehoferem. Narastająca presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej wymaga wspólnych, zdecydowanych działań Polski i Niemiec" - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

2
19:11, 17.11.2021

Nowe wieści z Ukrainy. "Z zadowoleniem przyjmuję zatwierdzenie przez Komitet Zgromadzenia Ogólnego ONZ projektu rezolucji w sprawie praw człowieka na czasowo okupowanym ukraińskim Krymie. Kwestia Krymku znajduje się w tekście projektu! Oczekuję przyjęcia rezolucji przez Zgromadzenie Ogólne w grudniu" - przekazał wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski.

Komentuj
19:03, 17.11.2021

Za uchwałą Sejmu opowiedziało się 259 posłów, przeciw było 60, a od głosu wstrzymało się 98.

2
19:02, 17.11.2021

Sejm w uchwale wyraził solidarność z rządem, instytucjami i osobami zaangażowanymi w obronę Polski.


"Reżim Alaksandra Łukaszenki zaatakował Polskę wykorzystując sprowadzone przez siebie tysiące migrantów do szturmu na granice Rzeczypospolitej Polskiej. Od wielu lat nasze państwo nie stało przed tak dużym zagrożeniem swojego bezpieczeństwa i integralności granic. W chwili próby Sejm Rzeczypospolitej wyraża w tej sprawie solidarność z polskim rządem wraz ze wszystkimi instytucjami państwa polskiego i osobami zaangażowanymi w obronę Polski i Polaków" - głosi przyjęta uchwała.

Komentuj
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16hog7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16hog7
Więcej tematów