Trwa ładowanie...

Migranci z Białorusi przestali docierać do Niemiec

Pod koniec roku znacznie spadła liczba uchodźców, którzy przedostali się do Niemiec z Białorusi. Do niedzieli niemiecka policja zarejestrowała ponad 11 100 zgłoszeń migrantów, którzy przybyli z Białorusi w tym roku. Prawie połowa z nich została zarejestrowana w październiku (ok. 5,3 tys.), w grudniu było ich już tylko 470.

Share
Liczba migrantów, którzy dotarli do Niemiec przez Białoruś drastycznie spadła Liczba migrantów, którzy dotarli do Niemiec przez Białoruś drastycznie spadła Źródło: Getty Images, fot: MON
d1odzqn

Wydaje się, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej zdaje się deeskalować. Do Niemiec, kraju docelowego, przez wspomnianą granicę dociera zdecydowanie mniej osób.

Umocniona przez Polaków granica cały czas stanowi trudną do przekroczenia barierę. Nie oznacza to jednak, że to się do tej pory nie udawało. W rejonie granicznym w dalszym ciągu przebywają spore siły, które monitorują sytuację.

W międzyczasie tysiące ludzi zostało uwięzionych w regionie przygranicznym w katastrofalnych warunkach humanitarnych.

Zobacz też: "Niebezpieczna broń". Generał Skrzypczak wskazuje na Białoruś

Problem zaczął się w sierpniu

Od początku roku do lipca niemiecka policja zarejestrowała na granicy polsko-niemieckiej tylko 26 osób, które wjechały do Niemiec bez zezwolenia i miały związek z Białorusią. Problem zaczął eskalować w sierpniu, kiedy to naliczono około 480 takich osób. We wrześniu liczba ta wzrosła do ponad 1,9 tys. Łącznie do niedzieli było to 11,1 tys. osób.

Łukaszenka sprawcą kryzysu

O doprowadzenie do kryzysu oskarżany jest Białoruski prezydent Aleksandr Łukaszenka, który przemycając uchodźców i migrantów z Bliskiego Wschodu do UE w zorganizowany sposób przez granicę Polski, Litwy i Łotwy miał się mścić za wprowadzone względem Białorusi sankcje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1odzqn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1odzqn
d1odzqn
Więcej tematów