Krynica: mamy stabilny rynek kapitałowy i e‑bankowy
(inf. własna)
(WP/ fot. Artur Niewrzędowski)
Podczas dzisiejszych popołudniowych seminariów tematycznych XI Forum Ekonomicznego dyskutowano m.in. o wirtualnych bankach i e-bankowości oraz o rynku kapitałowym w gospodarce państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Na seminarium, któremu przewodniczył Jacek Socha, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dyskutowano nad rolą oraz rozwojem rynków kapitałowych w naszym regionie.
Przemiany zachodzące na rynku ukraińskim zaprezentował Ołeh Mozhowyj z Komisji Papierów Wartościowych. Obecnie na Ukrainie trwają intensywne prace nad rozwojem rynku papierów wartościowych. W tym celu są opracowywane nowe regulacje prawne m.in. jest przygotowywana ustawa o giełdzie papierów wartościowych. Problemem dla ukraińskiego rynku kapitałowego jest brak regulacji w zakresie działalności spółek akcyjnych.
Wiesław Rozłucki, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przekonywał, że warszawska giełda jest już liczącą się w naszej części Europy. Osiągnęliśmy sukces w zakresie kontraktów terminowych. Jednak mamy jeszcze dużo do zrobienia, szczególnie w zakresie regulacji i wdrażania dobrych praktyk nadzoru właścicielskiego.
Przedstawiciel Kyrgystanu - Uran Abdynasyrow powiedział, że rynek kapitałowy w jego kraju rozwija się zupełnie inaczej niż w Polsce, czy też Ukrainie.Moralność naszej ludności do niedawna nie uwzględniała roli rynku kapitałowego. Teraz myślimy kategoriami rynkowymi. Nasi menedżerowie zaczęli korzystać z instrumentów rynku papierów wartościowych - powiedział Abdynasyrow.
Sergiej Pachomow, przewodniczący Komitetu Pożyczek Municypalnych i Rozwoju Rynku Funduszy Władz Moskwy włączył się do dyskusji, omawiając problemy rosyjskiego rynku kapitałowego.Rynek kapitałowy w Rosji odradza się po kryzysie z 1998 roku. Obecnie nie wiele ludności korzysta z jego instrumentów, wynika to z nieufności - powiedział Pachomow.
Wielkim problemem dla rosyjskiego rynku jest działanie dwóch standardów walutowych - korzystniejszego dolarowego i przewartościowanych rubli.
Do dyskusji został również zaproszony Zygmunt Kostkiewicz, prezes PZU SA, spółki, której akcje w najbliższym czasie zostaną wprowadzone na giełdę. Zarządzamy kapitałami rzędu 23 mld zł. Chcemy stać się kluczowym graczem regionalnym, a nie tylko lokalnym. Prywatyzację PZU postrzegam jako krok do odpolitycznienia spółki. - stwierdził prezes Kostkiewicz.
Na seminarium poświęconym wirtualnym bankom i e-bankom dyskutowano nad bezpieczeństwem oraz opłacalnością funkcjonowania tego typu banków.
Według prognoz liczba użytkowników bankowości internetowej w Europie w 2004 roku przekroczy 21 mln. Z informacji przedstawionych przez PKO Bank Polski SA wynika, że w Polsce 6,7 proc. osób użytkujących Internet korzysta z bankowości internetowej. Obecnie w naszym kraju około 200 tys., osób posiada rachunki internetowe.
Krzysztof Markowski, reprezentujący PKO BP S.A. stwierdził, że nie ma sprzeczności między bankowością wirtualną, a tradycyjną.
Artur Niewrzędowski - WP
07.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29