Kruklanki. "Uliczny skandal" w gminie pod Giżyckiem
Rada Gminy Kruklanki kilka dni temu zmieniła nazwę ulicy 22 Lipca na ... 22 Lipca. Absurd? Władze przekonują, że nowa nazwa nie symbolizuje już dawnego PRL-owskiego święta, lecz ma nową treść. O sprawie donosi "Nasz Dziennik".
22.02.2017 | aktual.: 21.03.2017 17:56
"W związku z tym, że od 1990 r. nie obchodzi się Narodowego Święta Odrodzenia Polski, a nazwa ulicy jest wyłącznie datą w kalendarzu, proponuje się zmianę nazwy ulicy 22 Lipca na ulicę 22 Lipca. Ponadto należy wskazać, że od 22 lipca 2016 r. dzień ten ustanowiono świętem św. Marii Magdaleny, więc ta data w żaden sposób nie kojarzy już się z ustrojem totalitarnym" - czytamy w uzasadnieniu uchwały rady gminy.
"Pozostawiliśmy ulicę 22 Lipca z nowym uzasadnieniem, nadaniem nowej treści" - przekonuje przewodniczący rady gminy Jerzy Piniaha. "Ale tą nową treścią ma być niesymbolizowanie niczego poza datą w kalendarzu" - kontruje "Nasz Dziennik".
Bartłomiej Kłoczko, wójt gminy Kruklanki, tłumaczy, że "takich dat jest mnóstwo" i "chodzi o pokazanie faktu, że w różnych dniach były różne wydarzenia". Zaznacza, że minęło już 27 lat od zmiany ustroju, a ludzie nie kojarzą 22 lipca ze świętem PRL-owskim.
Kruklanki położone są we wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich nad jeziorem Gołdopiwo i wzdłuż rzeki Sapiny. Liczą ok. 1300 mieszkańców. Ul. 22 Lipca to główna ulica w tej miejscowości.