KRRiTV za poprawą ściągalności abonamentu
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poparła
na posiedzeniu działania prezesów mediów publicznych -
Telewizji Polskiej i Polskiego Radia - związane z pozyskiwaniem
większych wpływów z abonamentu.
Pod koniec ubiegłego tygodnia szef TVP Jan Dworak i prezes PR Andrzej Siezieniewski spotkali się z marszałkiem Sejmu Józefem Oleksym i dyskutowali o znowelizowaniu ustawy o rtv w taki sposób, by poprawić ściągalność abonamentu. Po spotkaniu zapowiedziano, że projekt noweli pojawi się w Sejmie w ciągu najbliższych tygodni.
Według KRRiT, by poprawić ściągalność abonamentu, należy wykorzystać istniejące już przepisy prawa, a więc regulacje zawarte w ustawie o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 r. (przepisy ustawy powierzały obowiązek pobierania opłat abonamentowych ministrowi łączności; on przekazał te uprawnienia Poczcie Polskiej)
"Rzecz w tym, że zobowiązana do tych czynności Poczta Polska nie została zaopatrzona w uprawnienia, które pomogłyby jej w egzekucji należności. Dlatego, zdaniem niektórych członków Rady, niezbędne jest przede wszystkim uszczelnienie przepisów prawnych, które pomogłyby Poczcie Polskiej w sposób jasny wykonywać swoje uprawnienia i stosować sankcje w stosunku do dłużników" - powiedziała rzeczniczka przewodniczącej Rady Dorota Jasłowska.
Obecnie abonamentu nie płaci ponad połowa osób indywidualnych i 98% instytucji.
W roboczej wersji projektu tzw. dużej nowelizacji jest zapis mówiący o tym, że kontrolę nad wnoszeniem opłat abonamentowych sprawuje minister, któremu podlega łączność (Ministerstwo Infrastruktury, któremu podlega Poczta Polska). To minister przez wydanie odpowiedniego rozporządzenia daje kontrolerom - za zgodą właściciela lokalu - możliwość wstępu na teren nieruchomości i pomieszczeń oraz przeglądu odbiorników radiowych i telewizyjnych. Za niepłacenie abonamentu grozi kara stanowiąca 30-krotność odpowiedniej miesięcznej opłaty abonamentowej.
Według roboczej wersji projektu, osoby fizyczne - niezależnie od liczby odbiorników, które mają w domu - płacą tylko jedną opłatę abonamentową. Projektodawca zakłada, że każdy, kto posiada sprzęt gotowy do natychmiastowego odbioru programu, używa go i w związku z tym musi płacić abonament.
Z opłat - według projektu - zwolnieni są m.in. inwalidzi I grupy, osoby w wieku ponad 75 lat, w znacznym stopniu niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnej egzystencji. W tym przypadku nadawcom publicznym zależy na refundowaniu utraconych środków z budżetu państwa.
Wersja robocza projektu tzw. dużej nowelizacji została przygotowana przez resort kultury, w marcu przejął go klub parlamentarny SLD.