PolskaKrólowa udekoruje polskiego uczonego

Królowa udekoruje polskiego uczonego

Najważniejsze wyróżnienie brytyjskiego
Królewskiego Towarzystwa Geograficznego otrzymał Polski uczony. 7
czerwca prof. Leszek Starkel, geograf i geolog z Oddziału PAN w
Krakowie, odbierze z rąk angielskiej królowej Gold Founders Medal.

28.05.2004 14:20

Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie, działające pod auspicjami królowej, założono w 1830 r. Co roku towarzystwo przyznaje jeden Gold Founders Medal jednej osobie, szczególnie zasłużonej dla rozwoju geografii. Prof. Starkel jest drugim (po podróżniku, geologu, geografie i badaczu Australii Pawle Edmundzie Strzeleckim) tak uhonorowanym Polakiem.

"Angielskie badania są w czołówce światowej. Skoro tak mnie wyróżniono, znaczy, że moje badania coś dobrego dają" - powiedział profesor.

Prof. Leszek Starkel urodził się w 1931 r. Specjalizuje się w geomorfologii i paleogeografii czwartorzędu.

"Od młodości zajmuję się badaniami geomorfologicznymi i badaniami ewolucji systemów rzecznych w ostatnich kilkunastu tysiącach lat. Od ponad 30 lat współpracuję z Anglikami. Wydaliśmy wspólnie kilka tomów" - powiedział prof. Starkel.

W 1966 r. profesor uczestniczył w Londynie w sympozjum na temat zmian klimatu. Później kierował eurosyberyjską podkomisją holocenu w Międzynarodowej Unii Badań Czwartorzędu (International Quaternary Science Association, INUQA). We współpracy z naukowcami z Anglii kierował też projektem na temat paleohydrologii strefy umiarkowanej, realizowanym dla UNESCO.

Prof. Starkel został pierwszym przewodniczącym utworzonej w 1991 r. Komisji Paleohydrologii Kontynentalnej w INUQA.

Profesor jest członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Od 1971 pracuje w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Jest też członkiem wielu komisji Międzynarodowej Unii Geograficznej. Wynikiem jego badań roli holocenu w ewolucji rzeźby jest książka "Paleogeografia holocenu".

W latach 1968-69 prof. Starkel prowadził badania w Indiach, a w 1974 r. - w Mongolii. Jest autorem prac z zakresu ewolucji rzeźby Karpat, Bałkanów, Wielkiego i Małego Chinganu oraz Himalajów. Autor wielu książek, m.in. "Rozwój rzeźby Karpat fliszowych w holocenie", "Geografia Polski, środowisko przyrodnicze".(jak)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)