Królewskie ogrody na nowej trasie zwiedzania Wawelu
Odtworzone ogrody królewskie są nową atrakcją dla turystów odwiedzających Wzgórze Wawelskie. Rosną tam zioła, kwiaty, winorośl i drzewa owocowe.
Po raz pierwszy będzie można je oglądać w sobotę i w niedzielę podczas Święta Ogrodów, a później jako część nowej, plenerowej trasy zwiedzania.
- Renesansowa rezydencja bez ogrodów istnieć nie mogła. Ta trasa ma walor edukacyjny. Zwiedzający zobaczą, jak takie ogrody mogły wyglądać w XVI i częściowo w XVII wieku. Myślę, że każdy znajdzie tu coś do podziwiania - mówiła dziennikarzom Katarzyna Żółciak, główny specjalista ds. ogrodów Zamku Królewskiego na Wawelu.
Do położonych we wschodniej części wzgórza ogrodów wchodzi się mijając winnicę. Dalej ogrody są podzielone na taras górny, łączący w sobie elementy średniowieczne i renesansowe oraz dolny - renesansowy.
Podczas prac archeologicznych w części tarasu górnego natrafiono na relikty potwierdzające istnienie w tym miejscu ogrodu kwiatowo-ziołowego ok. 1540 r. Ślady te pozwoliły na zrekonstruowanie układu ceglanych ścieżek i regularnych rabat. Ze wzmianek historycznych wynika, że były tam także "skrzynie", więc współcześnie stworzono tzw. rabaty skrzyniowe.
W ogrodzie na górnym tarasie rosną m.in.: bukszpan, lawenda, kocimiętka, krwiściąg, melisa, miodunka, ruta, rozmaryn, szałwia i rośliny ozdobne m.in. róże francuskie - odmiana uprawiana od kilku wieków. Wiosną rozkwitać tam będą stokrotki, niezapominajki i fiołki rogate.
Ogród na dolnym tarasie - nazywany niegdyś "ogrodem króla przed łaźnią" jest większy. Znajdują się tam elementy małej architektury ogrodowej: drewniana balustrada i ażurowa altana Tzw. partery ornamentowe nawiązują do czasów renesansu, tworzy je bukszpan oraz rośliny ozdobne i ziołowe. W dalszej części jest młody sad obsadzony jabłoniami. - Ogród w renesansie był często traktowany jako element ozdobny, a kwatery sadu wyznaczano żywopłotami z róż - przypomniała Katarzyna Żółciak.
Rewaloryzacja królewskich ogrodów prowadzona w latach 2004-14 kosztowała 1 mln 427 tys. zł, z czego 1 mln 231 tys. wyniosła dotacja Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Królewskie ogrody są częścią nowej, plenerowej trasy zwiedzania "Budowle i ogrody Wawelu". Zaczyna się ona na wystawie "Wawel zaginiony" przy modelu wzgórza i jego zabudowy, potem turyści z przewodnikiem przejdą do ogrodów, a następnie na dziedziniec Batorego między murami zamku a katedrą, gdzie niegdyś znajdowała się murowana łaźnia królewska. Trasę kończy zwiedzanie XV-wiecznej Baszty Sandomierskiej.
Nowa trasa będzie dostępna dla turystów do 30 września, w dni bezdeszczowe, a jej zwiedzanie będzie możliwe w grupach maksymalnie 30-osobowych.