Król Arabii Saudyjskiej nie żyje
Schorowany król Arabii Saudyjskiej
Fahd zmarł w szpitalu w stolicy swojego kraju,
Rijadzie. Nowym władcą natychmiast ogłoszony został jego przyrodni
brat, dotychczasowy następca tronu i pierwszy wicepremier, 81-letni książę Abd Allah.
01.08.2005 | aktual.: 01.08.2005 10:43
Władze zapewniły, że polityka w dziedzinie wydobycia ropy naftowej nie ulegnie zmianie. Arabia Saudyjska jest największym eksporterem ropy na świecie i kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie Zatoki Perskiej.
Fahd ibn Abd al-Aziz as-Saud, któremu z racji położenia Mekki i Medyny w Arabii Saudyjskiej przysługiwał tytuł Strażnika Dwóch Świętych Meczetów, od 1995 r. praktycznie nie sprawował władzy. Gdy w 1995 r. przeszedł udar mózgu, obowiązki władcy całkowicie przejął Abd Allah. Dlatego po śmierci króla obserwatorzy nie spodziewają się radykalnych reform polityki zagranicznej.
Saudyjskie źródła zapewniły Reutera, że nie zmieni się polityka ani w zakresie wydobycia, ani eksportu ropy naftowej. Na wieść o śmierci Fahda zawieszono jednak transakcje na rynku saudyjskim; ceny ropy typu crude wzrosły z kolei o ok. 50 centów za baryłkę.
Zanim telewizja ogłosiła śmierć króla, przerwała program i nadawała tylko fragmenty Koranu. Dopiero chwilę później odczytano oficjalny komunikat dworu.
Podano jednocześnie, że zgodnie z decyzją nowego króla następcą tronu został jego przyrodni brat, 77-letni książę Sultan z rodu Saudów, od 1963 r. piastujący urząd ministra obrony i lotnictwa cywilnego. Jest uważany za bardzo wpływowego członka rodziny panującej, ale nie cieszy się dobrym zdrowiem.
W Kairze ogłoszono, że planowany na ten tydzień szczyt Ligi Arabskiej zostanie odłożony "o kilka dni". Nowa data nie została jeszcze wyznaczona; trwają w tej sprawie konsultacje.
Dokładna data urodzin Fahda nie jest znana. Wiadomo natomiast, że przyszedł na świat w Rijadzie jako jeden z 42 synów pierwszego króla Arabii Saudyjskiej, Abd al-Aziza. Naukę ukończył na stopniu podstawowym, ale piastował kilka stanowisk ministerialnych, aż w 1975 roku został wyznaczony na następcę tronu. Po bracie Chalidzie objął go w 1982 r.
Szczegóły życia prywatnego nie są znane, ale uważa się, że Fahd miał trzy żony i ośmiu synów; najstarszy zmarł w 1999 na serce.