WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
dzień dziecka
31-05-2006 (20:50)

Krauze i Malinowski kawalerami Orderu Uśmiechu

Prezes Prokom Software Ryszard Krauze i prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski zostali w środę uhonorowani Orderem Uśmiechu - jedynego odznaczenia na świecie nadawanego dorosłym przez dzieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Ryszard Krauze otrzymał odznaczenie za stworzenie sieci pracowni komputerowych dla dzieci niepełnosprawnych w ramach kampanii "e- kids Network" oraz wyposażenie pracowni komputerowych w kilkudziesięciu domach dziecka w całym kraju.

Andrzeja Malinowskiego uhonorowano za wspieranie dzieci z domów dziecka oraz ośrodków wychowawczych w rejonie kaliningradzkim i w Hucie w woj. mazowieckim.

Na pomysł nadawania orderu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", inspirowana przez Wandę Chotomską. W 1979 r. (ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka) sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od tej pory kapituła Orderu stała się międzynarodowa. 16 listopada 1992 Kapituła Orderu Uśmiechu została zarejestrowana w Polsce jako stowarzyszenie. Jej przewodniczącym jest Cezary Leżeński.

WP

Odznaczenie - w formie znaczka przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko - trafia do dorosłego, którego działalność w danym roku przyniosła dzieciom najwięcej radości i pożytku. Listę Kawalerów Orderu Uśmiechu ogłasza Międzynarodowa Kapituła po rozpatrzeniu wniosków otrzymywanych przez dzieci.

Dotychczas odznaczeni zostali m.in: Jan Paweł II, Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Steven Spielberg, Janina Ochojska, Jacek Kuroń, Zbigniew Religa i Marek Kotański.

Polub WP Wiadomości
WP
WP