Trwa ładowanie...
d2hxd6i

Krauze i Malinowski kawalerami Orderu Uśmiechu

Prezes Prokom Software Ryszard Krauze i prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski zostali w środę uhonorowani Orderem Uśmiechu - jedynego odznaczenia na świecie nadawanego dorosłym przez dzieci.

Share
d2hxd6i

Ryszard Krauze otrzymał odznaczenie za stworzenie sieci pracowni komputerowych dla dzieci niepełnosprawnych w ramach kampanii "e- kids Network" oraz wyposażenie pracowni komputerowych w kilkudziesięciu domach dziecka w całym kraju.

Andrzeja Malinowskiego uhonorowano za wspieranie dzieci z domów dziecka oraz ośrodków wychowawczych w rejonie kaliningradzkim i w Hucie w woj. mazowieckim.

Na pomysł nadawania orderu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", inspirowana przez Wandę Chotomską. W 1979 r. (ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka) sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od tej pory kapituła Orderu stała się międzynarodowa. 16 listopada 1992 Kapituła Orderu Uśmiechu została zarejestrowana w Polsce jako stowarzyszenie. Jej przewodniczącym jest Cezary Leżeński.

d2hxd6i

Odznaczenie - w formie znaczka przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko - trafia do dorosłego, którego działalność w danym roku przyniosła dzieciom najwięcej radości i pożytku. Listę Kawalerów Orderu Uśmiechu ogłasza Międzynarodowa Kapituła po rozpatrzeniu wniosków otrzymywanych przez dzieci.

Dotychczas odznaczeni zostali m.in: Jan Paweł II, Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Steven Spielberg, Janina Ochojska, Jacek Kuroń, Zbigniew Religa i Marek Kotański.

d2hxd6i

Podziel się opinią

Share
d2hxd6i
d2hxd6i
Więcej tematów