PolskaKrakowska konferencja nt. grabieży i odzyskiwania dzieł sztuki

Krakowska konferencja nt. grabieży i odzyskiwania dzieł sztuki

Od 12 do 14 listopada w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja "Zrabowane - odzyskane. Dobra kultury - przypadek Polski". Polscy i zagraniczni prelegenci będą przedstawiać doświadczenia różnych państw w zakresie grabieży dzieł sztuki i porównywać je z losami Polski.

Krakowska konferencja nt. grabieży i odzyskiwania dzieł sztuki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

08.11.2014 | aktual.: 11.11.2014 10:40

Głównymi tematami konferencji będą grabieże dzieł sztuki, które były dokonywane przez nazistów i Armię Czerwoną w czasie II wojny światowej. Poruszone będą także tematy dokumentowania strat wojennych i przede wszystkim - odzyskiwania dóbr kultury.

- Konferencja "Zrabowane - odzyskane. Dobra kultury - przypadek Polski" będzie odbywać się w Międzynarodowym Centrum Kultury - mówi w rozmowie z WP.PL Edyta Gajewska, rzeczniczka instytucji. - Mamy nadzieję, że nagłośnienie sprawy przyczyni się do odzyskania zagrabionych dzieł sztuki - dodaje.

Podobnego zdania jest minister kultury, prof. Małgorzata Omilanowska. Podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie mówiła o potrzebie poszukiwania zaginionych dzieł.

Ministerstwo prowadzi ogólnopolską bazę danych strat wojennych - wciąż poszukiwanych jest ok. 63 tys. pozycji, podczas gdy rocznie wraca ich tylko kilka. Część została zniszczona, jednak niektóre wciąż są przechowywane w piwnicach, na strychach czy zwyczajnie w domach. Konferencja w Krakowie ma być okazją do podzielenia się doświadczeniami w tym zakresie z zagranicznymi gośćmi.

- Będziemy mogli podzielić się naszymi doświadczeniami, ale też usłyszeć od specjalistów z innych krajów, jak wyglądało to u nich. Liczymy na to, że konferencja ta spowoduje wzrost zainteresowania polskiego społeczeństwa procesami restytucji - mówiła minister Omilanowska.

Ogłoszony został też kolejny sukces w poszukiwaniach zaginionych dzieł - Polska odzyska XV-wieczny rękopis pochodzący z Biblioteki Narodowej w Warszawie. Po kradzieży trafił on najpierw do Rosji, potem do Drezna. Władze Saksonii zdecydowały się zwrócić go Polakom.

Podczas krakowskiej konferencji odbędą się trzy panele tematyczne: pierwszy będzie poświęcony stratom wojennym Polski, drugi dokumentowaniu strat wojennych, a trzeci procesowi restytucji. W trakcie całego spotkania występować będą prelegenci, którzy przedstawią zagadnienia związane z grabieżami dzieł sztuki w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Gośćmi Międzynarodowego Centrum Kultury będą m.in. światowej sławy amerykańska badaczka Lynn Nicholas oraz dr Uwe Hartmann z niemieckiego Biura Badań Proweniencyjnych.

W Zamku Królewskim na Wawelu odbędą się także warsztaty i prezentacja obrazu "Schody Pałacowe" Francesco Guardiego. Dzieło to zostało odzyskane w kwietniu tego roku. Obecnie trwają starania o zwrot 46 obiektów.

Organizatorami konferencji są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)