PolskaKrakowska Deklaracja Referendalna PO: JOW-y także w wyborach samorządowych

Krakowska Deklaracja Referendalna PO: JOW‑y także w wyborach samorządowych

Krakowscy politycy PO w przyszłym Sejmie będą propagować wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych. O potrzebie takich działań mówi zaprezentowana przez nich we wtorek Krakowska Deklaracja Referendalna.

Krakowska Deklaracja Referendalna PO: JOW-y także w wyborach samorządowych
Źródło zdjęć: © WP | Andrzej Hulimka

- Jeżeli Polacy opowiedzą się za JOW-ami w wyborach do Sejmu RP, to wyrażona w ten sposób wola społeczna oznaczać musi również przeformułowanie wyborów na poziomie lokalnym, tj. w miastach na prawach powiatu, powiatach i województwach samorządowych, i w konsekwencji zastąpienie systemu proporcjonalnego systemem większościowym - napisano w deklaracji.

- Dla nas samorządowców jest rzeczą oczywistą, że jednomandatowe okręgi wyborcze do Sejmu nie mogą być konstruowane w oddaleniu od mechanizmów wyborczych na szczeblu lokalnym. JOW-y muszą obowiązywać i w Sejmie, i w samorządzie - podkreślają działacze małopolskiej PO.

Według polityków PO, "jest to możliwe bez nowelizacji Konstytucji RP, a wszelkie zmiany mogą być wprowadzone poprzez nowelizację ustawy Kodeks wyborczy".

Jak przypomniał podczas konferencji prasowej szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec, "Kraków ma bardzo dobre doświadczenia z JOW-ami, ponieważ od 25 lat w tym systemie prowadzone są wybory do Rad Dzielnic". - I widać wyraźnie, że JOW-y sprawdzają się tam, gdzie władza jest bliżej obywatela, czyli we władzy samorządowej - podkreślił Lipiec.

- Będziemy zabiegać o to - jeżeli referendum zakończy się pozytywnym rozstrzygnięciem dla JOW-ów - aby zostało to wprowadzone także na szczeblu lokalnym. Deklaruję, że jeżeli ja albo moi koledzy z PO z Krakowa znajdziemy się w Sejmie, na pewno będziemy się starali w przyszłej kadencji Sejmu to wprowadzić w wyborach lokalnych - zadeklarował Grzegorz Lipiec.

Jednocześnie wiceprzewodniczący PO w Krakowie Dominik Jaśkowiec zaprezentował propozycję ograniczenia liczby radnych w dużych jednostkach samorządowych i wprowadzenie radnych zawodowych. - To wymagałoby zmian w ustawie o samorządzie gminnym i ustawie Kodeks wyborczy. Mówimy o zawodowych radnych tylko w sytuacji dużego zmniejszenia liczby radnych w Polsce i zakładamy, że w dużych miastach, sejmikach tacy radni mogliby funkcjonować - powiedział Dominik Jaśkowiec.

- Ich musi być mniej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. w Radzie Miasta Krakowa było 21 radnych zamiast 43. I wtedy możemy rozmawiać o radnych zawodowych. Dzięki temu wyłączymy kwestię konfliktu interesu, związaną z pracą zawodową i wykonywaniem mandatu radnego i również pozwolimy radnym nie rozpraszać swojej aktywności - powiedział Dominik Jaśkowiec.

- W nowym parlamencie będą na ten temat rozmawiać nasi parlamentarzyści. Jeżeli niedzielne referendum pokaże nam twarde tak dla JOW-ów, na pewno będziemy te zmiany proponować w nowej kadencji Sejmu - zadeklarował Jaśkowiec.

W referendum 6 września Polacy odpowiedzą na trzy pytania, czy są za: wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa, za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Referendum zarządził poprzedni prezydent Bronisław Komorowski. Jego wynik będzie wiążący, jeżeli w głosowaniu weźmie udział więcej niż połowa uprawnionych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)