Trwa ładowanie...
d44s6ig
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Krakowska Deklaracja Referendalna PO: JOW-y także w wyborach samorządowych

Krakowscy politycy PO w przyszłym Sejmie będą propagować wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych. O potrzebie takich działań mówi zaprezentowana przez nich we wtorek Krakowska Deklaracja Referendalna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krakowska Deklaracja Referendalna PO: JOW-y także w wyborach samorządowych
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d44s6ig

- Jeżeli Polacy opowiedzą się za JOW-ami w wyborach do Sejmu RP, to wyrażona w ten sposób wola społeczna oznaczać musi również przeformułowanie wyborów na poziomie lokalnym, tj. w miastach na prawach powiatu, powiatach i województwach samorządowych, i w konsekwencji zastąpienie systemu proporcjonalnego systemem większościowym - napisano w deklaracji.

- Dla nas samorządowców jest rzeczą oczywistą, że jednomandatowe okręgi wyborcze do Sejmu nie mogą być konstruowane w oddaleniu od mechanizmów wyborczych na szczeblu lokalnym. JOW-y muszą obowiązywać i w Sejmie, i w samorządzie - podkreślają działacze małopolskiej PO.

Według polityków PO, "jest to możliwe bez nowelizacji Konstytucji RP, a wszelkie zmiany mogą być wprowadzone poprzez nowelizację ustawy Kodeks wyborczy".

d44s6ig

Jak przypomniał podczas konferencji prasowej szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec, "Kraków ma bardzo dobre doświadczenia z JOW-ami, ponieważ od 25 lat w tym systemie prowadzone są wybory do Rad Dzielnic". - I widać wyraźnie, że JOW-y sprawdzają się tam, gdzie władza jest bliżej obywatela, czyli we władzy samorządowej - podkreślił Lipiec.

- Będziemy zabiegać o to - jeżeli referendum zakończy się pozytywnym rozstrzygnięciem dla JOW-ów - aby zostało to wprowadzone także na szczeblu lokalnym. Deklaruję, że jeżeli ja albo moi koledzy z PO z Krakowa znajdziemy się w Sejmie, na pewno będziemy się starali w przyszłej kadencji Sejmu to wprowadzić w wyborach lokalnych - zadeklarował Grzegorz Lipiec.

Jednocześnie wiceprzewodniczący PO w Krakowie Dominik Jaśkowiec zaprezentował propozycję ograniczenia liczby radnych w dużych jednostkach samorządowych i wprowadzenie radnych zawodowych. - To wymagałoby zmian w ustawie o samorządzie gminnym i ustawie Kodeks wyborczy. Mówimy o zawodowych radnych tylko w sytuacji dużego zmniejszenia liczby radnych w Polsce i zakładamy, że w dużych miastach, sejmikach tacy radni mogliby funkcjonować - powiedział Dominik Jaśkowiec.

- Ich musi być mniej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. w Radzie Miasta Krakowa było 21 radnych zamiast 43. I wtedy możemy rozmawiać o radnych zawodowych. Dzięki temu wyłączymy kwestię konfliktu interesu, związaną z pracą zawodową i wykonywaniem mandatu radnego i również pozwolimy radnym nie rozpraszać swojej aktywności - powiedział Dominik Jaśkowiec.

d44s6ig

- W nowym parlamencie będą na ten temat rozmawiać nasi parlamentarzyści. Jeżeli niedzielne referendum pokaże nam twarde tak dla JOW-ów, na pewno będziemy te zmiany proponować w nowej kadencji Sejmu - zadeklarował Jaśkowiec.

W referendum 6 września Polacy odpowiedzą na trzy pytania, czy są za: wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa, za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Referendum zarządził poprzedni prezydent Bronisław Komorowski. Jego wynik będzie wiążący, jeżeli w głosowaniu weźmie udział więcej niż połowa uprawnionych.

d44s6ig

Podziel się opinią

Share

d44s6ig

d44s6ig
Więcej tematów