Trwa ładowanie...
02-09-2014 16:27

Krakowianie wybiorą spośród 459 propozycji w ramach budżetu obywatelskiego

Aż 459 projektów będą mieli do wyboru mieszkańcy Krakowa w ramach głosowania nad budżetem obywatelskim. Od 27 września do 5 października to krakowianie będą decydować, na co przeznaczyć 4,5 mln zł.

Share
Krakowianie wybiorą spośród 459 propozycji w ramach budżetu obywatelskiegoŹródło: WP.PL, fot: Robert Kulig
d23dz68

Urzędnicy i pracownicy miejskich jednostek organizacyjnych do 20 sierpnia zweryfikowali w sumie 656 wniosków złożonych w ramach budżetu obywatelskiego, w tym 158 o charakterze ogólnomiejskim (pozostałe dotyczyły zadań dzielnicowych). Wszystkie propozycje trzeba było sprawdzić pod kątem formalnym, merytorycznym i technicznym. 194 wnioski zostały odrzucone, przy czym zdarzało się, że niektóre pomysły się powielały w kilku dzielnicach, a nawet dotyczyły terenów prywatnych. Pozostałe były po prostu zbyt drogie albo już realizowane.

Większość projektów ogólnomiejskich dotyczy dodatkowych bezpłatnych lekcji językowych dla uczniów krakowskich szkół, remonty i nasadzenia nowych roślinach w parkach, nowe wybiegi dla psów, budowy placów zabaw, plac Edukacji Kynologicznej czy montażu sekundników na głównych sygnalizacjach świetlnych Krakowa. Wśród propozycji znajduje się też uruchomienie tablicy informującej o stężeniach zanieczyszczeń powietrza, sieć Darmowego Miejskiego Internetu, budowa placu manewrowego dla motocykli i samochodów.

Mieszkańcy domagają się też większych możliwości uprawiania sportów. Wśród propozycji znalazły się m.in. rozbudowa miejskiego systemu KMK Bike, poprawienie stanu ścieżek rowerowych i większa ilość stojaków na pojazdy dwukołowe, budowa hali sportów ekstremalnych, siłowni, ścieżek do biegania, Nordic Walking i narciarstwa biegowego. Wśród zgłoszonych projektów dzielnicowych dominują inwestycje infrastrukturalne (m.in. naprawy nawierzchni drogowych, chodników czy przejść dla pieszych) oraz dotyczące doposażania placów zabaw, szkół i renowacji bibliotek.

d23dz68

Mieszkańcy Krakowa będą mogli głosować nad budżetem obywatelskim od 27 września do 5 października. Aby móc oddać głos trzeba mieć ukończone 16 lat. Głosować będzie można na dwa sposoby: internetowo poprzez zakładkę na stronie www.budzet.krakow.pl lub osobiście w lokalu wyborczym.

Projekty, które uzyskają największe poparcie ze strony mieszkańców miasta zostaną zrealizowane ze środków budżetu obywatelskiego. W sumie jest to 4,5 mln zł, z czego 2,7 mln zł ma być przeznaczone na zadania o charakterze ogólnomiejskim, a 1,8 mln zł na zadania dzielnicowe. Projekty tzw. "miękkie" mają zacząć być realizowane jeszcze w tym roku, pozostałe w przyszłym.

Aby zachęcić do głosowania, miasto planuje przeprowadzić akcję promującą - w lokalnej prasie i internecie pojawią się reklamy tematyczne, w każdej dzielnicy mają być kolportowane ulotki z informacjami o projektach i z terminami i punktami głosowań.

Lista projektów, lista lokali wyborczy oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronach www.budzet.krakow.pl oraz www.bip.krakow.pl.

d23dz68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23dz68
Więcej tematów