Trwa ładowanie...

Wanda Szajowska nie żyje. Informacje o pogrzebie najstarszej Polki

Pogrzeb Wandy Szajowskiej odbędzie się w piątek. Najstarsza Polka zostanie pochowana na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Możliwe, że w ostatnim pożegnaniu wezmą udział przedstawiciele rządu.

Wanda Szajowska nie żyje. Wiadomo, kiedy będzie pogrzeb najstarszej PolkiWanda Szajowska nie żyje. Wiadomo, kiedy będzie pogrzeb najstarszej PolkiŹródło: East News, fot: Artur Barbarowski
d2tqzwq
d2tqzwq

Zgodnie z informacjami na nekrologu najstarszej Polki Wandy Szajowskiej msza żałobna odbędzie się w piątek o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim, potem nastąpi odprowadzenie zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku. Według źródeł PAP, w ostatnim pożegnaniu wezmą udział przedstawiciele rządu.

Wanda Szajowska nie żyje. Przez tydzień była najstarszą Polką

Wanda Szajowska zmarła 26 sierpnia w swoim domu na krakowskim Salwatorze. Miała 111 lat. Przez tydzień, po śmierci 116-letniej Tekli Juniewicz, była najstarszą Polką.

Szajowska była prawdopodobnie najstarszą aktywną pianistką na świecie. Cieszyła się ogólnie dobrym zdrowiem.

d2tqzwq

"Małopolska straciła serdeczną i ciepłą osobę, która przez 111 lat swojego życia pokazywała nam, że poprzez piękno muzyki można wyrażać głęboką miłość do Ojczyzny" – napisał w kondolencjach wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie tylko Wanda Traczyk-Stawska. Kolejna osoba uderza w Czarnka: "to wielka porażka"

Wanda Szajowska, z domu Zarzycka, urodziła się 12 lutego 1911 r. we Lwowie, gdzie ukończyła konserwatorium państwowe w zakresie fortepianu i śpiewu. Po II wojnie światowej przyjechała do Krakowa, z którym związała się na stałe. Przywiozła ze sobą fortepian, na którym nadal grała. Tu uczyła się m.in. historii sztuki. Była nauczycielką fortepianu w Eksperymentalnym Studium Muzycznym, które działało w Krakowie od 1946 r., założone przez Krystynę Longchamps-Druszkiewiczową. Jednym z absolwentów studium jest maestro Antoni Wit.

d2tqzwq

Pianistka była odznaczona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tqzwq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tqzwq
Więcej tematów