Trwa ładowanie...

W Małopolsce odkryto najstarszą fortyfikację w tej części Europy. Jest starsza niż greckie Mykeny

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali niesamowitego odkrycia w Maszkowicach (woj. małopolskie). Podczas prac badawczych znaleźli najstarszą w tej części Europy fortyfikacją. Mury pochodzą sprzed ponad 3 tysięcy lat.

W Małopolsce odkryto najstarszą fortyfikację w tej części Europy. Jest starsza niż greckie MykenyŹródło: dr Marcin Przybyła
d1axz94
d1axz94

W Maszkowiach, wiosce leżącej w dolinie Dunajca, dr Marcin Przybyła ze swoimi studentami odkrył prawdopodobnie najstarsze w Europie Środkowej mury obronne. Osada datowana na lata pomiędzy 1900 i 1750 p.n.e jest starsza niż greckie Mykeny.

- Wykorzystanie kamienia jako surowca budowlanego jest typowe dla obszarów śródziemnomorskich. Tutaj, w umiarkowanej strefie Europy, aż do średniowiecza, umocnienia wznoszono z zasady z drewna i gliny - mówi dr Marcin Przybyła, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dlatego zdaniem naukowca, mieszkający wewnątrz osady ludzie, nie byli Małopolanami a prawdopodobnie 200-osobową grupą z terenów dzisiejszych Węgier i Góry Zyndram.

d1axz94

- To rozwiązania znane z basenu Morza Śródziemnego, dlatego niewykluczone jest, że to stamtąd pochodzi tak zwane "know-how" - dodaje Przybyła.

To jednak nie koniec odkryć, pod ziemią znajduje się obiekt o budowie prostokątnej, który może być bastionu lub wieżą obronną.

- To bardzo monumentalna budowla. Wysoka na dwa metry. Udało nam się odkryć również bramę i pionowo postawione kamienne płyty - wspomina Przybyła.

Trwające od 5 lat poszukiwania w tym roku już zostały zakończone. Wszystkie odkryte pozostałości zakopano, by w przyszłym roku ponownie do nich wrócić.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1axz94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1axz94
Więcej tematów