PolskaW Krakowie Steve Fossett otrzymał złoty medal FAI

W Krakowie Steve Fossett otrzymał złoty medal FAI

Podczas uroczystości otwarcia 96. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI), która odbyła się w Krakowie, złoty medal, najwyższe odznaczenie tej organizacji, otrzymał słynny pilot, żeglarz i podróżnik Amerykanin Steve Fossett.

Steve Fossett zasłynął dzięki samotnemu przelotowi balonem dookoła świata, przechodząc do historii lotnictwa. Tego wyczynu dokonał na przełomie czerwca i lipca 2002 roku. Jego lot trwał 13 dni, 8 godzin i 33 minuty. Był to najdłuższy, samotny lot na pokładzie statku powietrznego. Podczas przelotu Steve Fossett ustanowił rekord prędkości lotu balonem, wynikiem 322,25 km/godz.

Fossett ustanowił w sumie 57 rekordów świata uznanych przez FAI w trzech kategoriach statków powietrznych: balonach, samolotach i szybowcach. 31 rekordów nie zostało pobitych do dzisiaj. Amerykanin pobił 12 rekordów świata w żeglarstwie. Startował również w wyścigach psich zaprzęgów na Alasce.

"Za największy mój sukces uważam przelot balonem dookoła świata, który nie przyszedł mi łatwo - powiedział Steve Fossett. - Osiem prób zakończyło się fiaskiem. Każdy rekord daje mi wielkie zadowolenie. Oczywiście prawie każda próba bicia rekordu łączy się z mniejszym lub większym ryzykiem. Jest ono wkalkulowane. Każdy sportowiec musi się z tym liczyć. Na wiosnę chciałbym pobić rekord wysokości i rekord szybkości lotu na szybowcu. Potrzebne są do tego sprzyjające warunki atmosferyczne. Aby pobić rekord wysokości na szybowcu trzeba wzbić się na wysokość 15 kilometrów".

FAI ponadto przyznała dyplomy Paula Tissandiera za wybitne zasługi w rozwoju lotnictwa sportowego trzem Polakom: prof. Wojciechowi Michalakowi, światowej sławy autorytetowi w dziedzinie teorii lotu, Włodzimierzowi Wilanowskiemu, wieloletniemu dyrektorowi PLL LOT i wybitnemu działaczowi organizacji lotniczych, i pierwszemu polskiemu kosmonaucie gen. Mirosławowi Hermaszewskiemu.

Medale i dyplomy wręczał prezes FAI Wolfgang Weinreich.

W piątek rozpoczynają się w Krakowie obrady Kongresu Generalnego Międzynarodowej Federacji Lotniczej, który jest najwyższą władzą tej organizacji. Kongres po raz drugi obraduje w Polsce. Pierwszy raz odbył się w 1936 roku w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)