Trwa ładowanie...
dlscfm4

To tylko "żołnierskie wygłupy"? Minister żąda konsekwencji

Do nieprawidłowości i naruszenia prawa doszło w związku ze skokami spadochronowymi w 6. Brygadzie Powietrzno-Desantowej w Krakowie - poinformowało w czwartek MON. Minister Tomasz Siemoniak chce od Sztabu Generalnego wyciągnięcia konsekwencji wobec winnych.

dlscfm4
dlscfm4

Jak powiedział radca ministra ON gen. Bogusław Pacek, szef MON otrzymał od Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej meldunek o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu 6. Brygady Powietrzno-Desantowej w Krakowie, jakie miały miejsce w 2009 r.

- Minister Siemoniak, oceniając przedstawione mu fakty, uznał je za skandaliczne i polecił szefowi Sztabu Generalnego WP natychmiastowe wyciągnięcie konsekwencji wobec sprawców czynów oraz przełożonych odpowiedzialnych za ich nadzór - powiedział Pacek.

Odnosząc się do tego, rzecznik Dowództwa Wojsk Lądowych ppłk Tomasz Szulejko podkreślił, że "jeśli dowody będą bezsporne, dowódca nie zawaha się wyciągnąć najsurowszych konsekwencji wobec winnych". Zapewnił, że dokumentacja, jaką w Dowództwie spodziewają się otrzymać z MON, będzie gruntownie przeanalizowana. - Jeśli ktoś robi rzeczy niemądre i nieodpowiedzialne, rzutujące na honor munduru, nie ma dla niego miejsca w naszych szeregach. Takie czyny potępiamy i się od nich odcinamy - dodał.

Jak wyjaśnił, już wcześniej pojawiały się - także w mediach - informacje, że ćwiczebne skoki odbywają się "w sposób urągający zasadom szkolenia nawet tak podstawowym jak ubiór skoczka czy pozy przed skokiem".

dlscfm4

- Dysponujemy także dokumentacją fotograficzną. Z jednej strony to takie "żołnierskie wygłupy", ale z drugiej to nie jest składanie i rozkładanie spadochronu czy broni "na sucho", tylko prawdziwy skok i nie może tu być miejsca na takie zachowania, które niestety - jak się wydaje - były tolerowane przez przełożonych. Dlatego minister Siemoniak zażądał natychmiastowego wyciągnięcia konsekwencji wobec winnych, bo uznał, że nie ma co czekać, aż kto inny zaprowadzi porządek w brygadzie - dodał Pacek.

MON poinformowało, że w tej sprawie prowadzone jest śledztwo. W Krakowie działa oddział Żandarmerii Wojskowej, a w ich postępowanie nadzoruje wydział ds. przestępczości zorganizowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jak poinformował jego szef płk Dariusz Knapczyński, trwające od lutego śledztwo dotyczy: fałszowania dokumentacji skoków (dzięki czemu żołnierze mogli pobierać nienależne im dodatki za niewykonane w rzeczywistości skoki) oraz organizowanie "komercyjnych" skoków osobom nieuprawnionym do udziału w wojskowych szkoleniach.

- Zarzuty w tym postępowaniu otrzymało 5 żołnierzy: jeden oficer, jeden chorąży, jeden kapral i dwóch szeregowych - ujawnił płk Knapczyński. Jak powiedział, akta tego śledztwa liczą około stu tomów, przesłuchano ponad 300 świadków. Postępowanie przedłużono do końca października, kiedy zapadnie decyzja, czy kończyć śledztwo, czy też je kontynuować.

dlscfm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlscfm4
Więcej tematów