Trwa ładowanie...

Terlecki o odwołaniu dyrektora Teatru im. Teatru Słowackiego: To długo trwa

Jestem zdumiony, że to tak długo trwa, i że decyzja zmiany dyrekcji nie nastąpiła znacznie wcześniej, po poprzednich wyczynach pana dyrektora i tego teatru – powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki o planach odwołania dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie, informuje Polska Agencja Prasowa.

Jestem zdumiony, że to tak długo trwa, i że decyzja zmiany dyrekcji nie nastąpiła znacznie wcześniej, po poprzednich wyczynach pana dyrektora i tego teatru – powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki o planach odwołania dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie, Krzysztofa Głuchowskiego.Jestem zdumiony, że to tak długo trwa, i że decyzja zmiany dyrekcji nie nastąpiła znacznie wcześniej, po poprzednich wyczynach pana dyrektora i tego teatru – powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki o planach odwołania dyrektora Teatru Słowackiego w Krakowie, Krzysztofa Głuchowskiego.
d3rjxhm
d3rjxhm

Trwa konflikt wokół decyzji o odwołaniu Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pod koniec ubiegłego tygodnia zarząd województwa małopolskiego wszczął procedurę odwołania Głuchowskiego w funkcji. Wyjaśnił ją nieprawidłowościami, które miał wykazać audyt w teatrze. Sam dyrektor uważa, że decyzja jest zemstą za wystawienie "Dziadów" w reż. Mai Kleczewskiej. Spektakl został skrytykowany przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak i przez ministra edukacji Przemysława Czarnka.

"Tata szykuje się na wojnę". Reportaż WP z Ukrainy

Terlecki komentuje decyzję

Jak informuje PAP, w poniedziałek w Radiu Kraków wicemarszałek Ryszard Terlecki został zapytany o sytuację w teatrze i plany odwołania Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora.

"Jestem zdumiony, że to tak długo trwa, i że decyzja zmiany dyrekcji nie nastąpiła znacznie wcześniej, po poprzednich wyczynach pana dyrektora i tego teatru" – powiedział wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Dodał też, że "to teatr z ogromną tradycją, teatr historyczny, w oczywistym sensie narodowy" i nie powinien być miejscem "eksperymentów jakichś nieudaczników". "Mówię o dyrektorze, a także o reżyserach spektakli, które tam ostatnio się pojawiały".

d3rjxhm

Zarzuty dla dyrektora

Zarząd województwa zarzuca Głuchowskiemu naruszenie przepisów zamówień publicznych oraz o niedopełnienie dbałości o dobre imię placówki.

Z decyzją nie zgadza się dyrektor, zespół teatru, widzowie, artyści i politycy. W sobotę przed gmachem Teatru Słowackiego w Krakowie odbył się protest mieszkańców i artystów, sprzeciwiających się jego odwołaniu. Przedstawiciele krakowskich teatrów, m.in. Narodowego Starego Teatru, Teatru Ludowego, Łaźni Nowej przedstawili listy poparcia dla dyrektora podpisane przez ich zespoły.

d3rjxhm

Jak informuje PAP wszczęcie procedury odwołania Głuchowskiego z funkcji dyrektora Teatru Słowackiego oznacza, że zarząd województwa zwróci się do ministra kultury, związków zawodowych, twórczych z opinią nt. obecnego dyrektora i pracy teatru. Po uzyskaniu opinii zarząd podejmie ostateczną decyzję.

Krzysztof Głuchowski jest dyrektorem Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie od 2016 roku. Jest absolwentem krakowskiej PWST, menedżerem kultury, producentem festiwali, filmów i spektakli. Był dyrektorem Bunkra Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zastępcą dyrektora Teatru Groteska w Krakowie, producentem festiwalu Era Nowe Horyzonty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3rjxhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rjxhm
Więcej tematów